fot. flickr.com

Grecja – Władze lokalne przeciw przejmowaniu ich funduszy

Greckie władze lokalne zbuntowały się przeciw wydanemu dzień wcześniej rozporządzeniu rządu nakazującemu instytucjom państwowym przekazanie swych funduszy centralnemu Bankowi Grecji, co ma pomóc w regulowaniu bieżących zobowiązań budżetowych. 

Podczas zorganizowanego w trybie pilnym spotkania w Atenach, greccy burmistrzowie zdecydowali we wtorek, że zorganizują protest przeciw decyzji rządu, który postanowił zabrać nawet rezerwy gotówkowe należące do szpitali i przedszkoli.

Burmistrzowie postanowili również „podjąć wszelkie możliwe działania polityczne i prawne”, by zablokować nakaz rządu w Atenach.

„Żadne miasto nie powinno deponować w banku centralnym nawet jednego euro” – powiedział burmistrz miasta Igumenitsa położonego nad Morzem Jońskim.

Rozporządzenie nakazuje też wszystkim korporacjom prawa publicznego przekazanie swych wkładów pieniężnych centralnemu Bankowi Grecji.

Władze liczą na pozyskanie w ten sposób kwoty około 3 mld euro. Jak podała w poniedziałek grecka prasa ekonomiczna, rządowi pilnie potrzeba 1,1 mld euro na płace pracowników sektora publicznego, 850 mln euro na emerytury i około miliarda euro na wymagalne 12 maja zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Grecja zdana jest na finansową pomoc zagraniczną od 2010 roku, czyli odkąd utraciła możliwość pozyskiwania środków na rynkach i stanęła na krawędzi bankructwa. Od tego czasu drastyczne cięcia wydatków budżetowych, recesja i wysokie podatki doprowadziły do spadku dochodów Greków o jedną trzecią. Bezrobocie sięgnęło 26 proc.

Ciągnący się od lutego impas w renegocjacji greckiego długu znów grozi niewypłacalnością Aten, którym brakuje również pieniędzy na obsługę długu zagranicznego.

PAP/RIRM

drukuj