Powitanie Nowego Roku w Grecji
Cały świat przygotowuje się na powitanie Nowego Roku. W wielu krajach towarzyszą temu różne zwyczaje. 31 grudnia na ulice greckich miast i wsi po raz kolejny wychodzą kolędnicy. Tym razem śpiewają noworoczne kolędy, życząc przy okazji błogosławieństwa Bożego na Nowy Rok.
Noc sylwestrowa to także wyjątkowy dzień dla greckich dzieci. W tym czasie do domów przychodzi św. Bazyli Wielki, który jest tamtejszym odpowiednikiem św. Mikołaja.
Jakub Jóźwiak, który większość życia spędził w Atenach, zwrócił uwagę na podobieństwa obu świętych.
– Św. Mikołaj z Miry i św. Bazyli Wielki z Cezarei Kapadockiej mają wiele wspólnego. Obaj żyli mniej więcej w IV w. na terenie dzisiejszej Turcji, będącej wówczas częścią Cesarstwa Rzymskiego. Swoje życie poświęcili działalności duszpasterskiej i charytatywnej na rzecz ludzi najbardziej potrzebujących. Warto też zaznaczyć, że Mikołaj z Miry, jak i Bazyli z Cezarei są świętymi Kościoła katolickiego, jak i Kościoła prawosławnego – wyjaśnił.
A jutro greckie rodziny będą spożywać tzw. wasilopitę – specjalne ciasto noworoczne, w którym umieszczany jest pieniądz. Zgodnie z tamtejszym zwyczajem, osoba, której przypadnie kawałek ze wspomnianą monetą, będzie miała wiele szczęścia w nowym roku.
RIRM