fot. PAP/EPA

Premier Grecji z wotum zaufania

Premier Grecji z wotum zaufania po konflikcie wewnątrz rządu dotyczącym porozumienia z Macedonią. Poparcie greckiego parlamentu otwiera drogę do ratyfikacji umowy ze Skopje.

Aleksis Cipras wystąpił o wotum zaufania po tym, jak jego prawicowy partner koalicyjny, minister obrony Panos Kamenos odszedł z rządu w proteście przeciwko umowie z Macedonią.

Postanowiłem zakończyć dzisiaj karierę polityczną, ale nadal będę walczył przeciwko porozumieniu o zmianę nazwy Macedonii – powiedział były minister obrony Panos Kamenos.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w czerwcu 2018 roku Macedonia już wkrótce będzie nazywać się „Republiką Macedonii Północnej”. W zamian Grecja nie będzie blokować członkostwa Skopje w Unii Europejskiej i NATO. Umowa kończy długoletni spór o  nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej. 

– Czuliśmy i czujemy, że najważniejszą kwestią nie jest patrzenie na potencjalne koszty polityczne, ale poprawa roli i statusu siły geopolitycznej i wartości kraju na Bałkanach i we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jestem pewien, że to, co robimy, jest poprawne – podkreślił premier Grecji Aleksis Cipras.

Po dwudniowej debacie premier uzyskał poparcie 151 deputowanych w 300 – osobowym parlamencie. Po uchwaleniu zmian konstytucyjnych przez Macedonię sprawą ratyfikacji umowy zajmie się parlament Grecji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj