Grecja: strajk służb miejskich

Urzędnicy służb miejskich w Grecji strajkują w poniedziałek przeciw planowanym masowym zwolnieniom w sektorze publicznym. Tego dnia ministrowie finansów państw strefy euro mają podjąć decyzję o wypłacie kolejnej transzy pomocy finansowej dla zadłużonego kraju.

Na wezwanie związków zawodowych sektora publicznego ADEDY w Atenach od godz. 12 (13 czasu polskiego) na cztery godziny zostanie wstrzymana praca miejskich służb, z wyłączeniem jedynie opieki społecznej. Przyczyną strajku są plany greckiego rządu, który stara się ograniczyć przerost zatrudnienia w sektorze publicznym.

Gabinet premiera Antonisa Samarasa chce do końca września 2013 r. wysłać 12,5 tys. osób na przymusowy urlop, który może zakończyć się zwolnieniem. W tym czasie osoby te będą otrzymywać 75 proc. wynagrodzenia; jeśli w ciągu ośmiu miesięcy nie znajdą zatrudnienia w jednej z pozostałych instytucji państwowych, zostaną zwolnieni.

 W niedzielę doszło do ataku na burmistrza Aten Jeorjosa Kaminisa. Według świadków zdarzenia nieznani sprawcy najpierw zwymyślali polityka, a następnie rzucili się na niego z pięściami i uszkodzili jego samochód. Sam Kaminis w wywiadzie udzielonym w poniedziałek telewizji oświadczył, że za napaścią na niego stoją związki zawodowe służb samorządowych. Związkowcy potępili napaść, a winą obarczyli prawicowych ekstremistów. „Nie chcę wchodzić w szczegóły.

Ataki na wybranych w wyborach przedstawicieli narodu są nie do przyjęcia” – podkreślił. Twierdził, że jego auto zostało ciężko uszkodzone, a napastnicy zaatakowali także jego kierowcę. Do strajku i napaści na burmistrza stolicy doszło na krótko przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów finansów państw strefy euro w Brukseli, na którym ma zapaść decyzja o wypłacie kolejnej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 8,1 mld euro.

W zamian za pomoc finansową międzynarodowi kredytodawcy Grecji – tzw. trojka, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy – domagają się realizacji restrykcyjnego planu reform. W poniedziałek przedstawiciel trojki poinformował, że jej eksperci zakończyli kolejną misję w Grecji i opowiedzieli się za odblokowaniem wypłaty pomocy dla Aten.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl