fot. kpt. Piotr Zwarycz / KG PSP

Polscy strażacy cały czas walczą z pożarami w Grecji i Turcji

Polscy strażacy dalej walczą z żywiołem w basenie Morza Śródziemnego. Kiedy w Turcji sytuacja wydaje się być opanowana, to na greckim Peloponezie ogień niszczy ogromne tereny.

Na greckim półwyspie Peloponez nadal trwa walka z żywiołem. W tamtejszej gminie Gortyna strażacy walczyli w nocy z 10-kilometrowym frontem ognia.

Na Eubei, drugiej co do wielkości wyspie Grecji, walka z żywiołem trwa już ósmą dobę. Grekom pomaga grupa 143 polskich strażaków. Sytuacja ma się poprawić dziś, kiedy przewidywane jest kilka godzin deszczu.

Lepiej sytuacja wygląda w Turcji. Tam też są polscy funkcjonariusze. Polska grupa zrzuciła na tereny objęte ogniem 36 zrzutów wody. W poniedziałek wykonano łącznie 41 zrzutów o wadze 3 ton każdy. [czytaj więcej]

– W dzień było czterdzieści kilka stopni Celsjusza. Taka temperatura to duże obciążenie dla maszyny. Trzeba bardzo uważać, zwłaszcza kiedy latamy w okolicach wysokich gór i nad palącym się terenem. Występują tam bowiem dodatkowo zawirowania powietrza, co powoduje, że może brakować mocy – poinformował mł. bryg. Grzegorz Borowiec z Komendy Głównej PSP.

W Turcji większość pożarów, które szalały w 50 prowincjach, zostało opanowanych. Poza kontrolą są już tylko 2 z 270 pożarów. Od początku pożarów w Turcji – podczas ponad 19 tys. lotów – śmigłowce zrzuciły 75 tys. ton wody.

TV Trwam News

drukuj