fot. PAP/EPA

Holenderski rząd ogłosił, że na razie nie będzie deportacji Afgańczyków, którym odmówiono azylu

Rząd Holandii podjął decyzję, że przez najbliższe pół roku nie będzie odsyłać do Afganistanu obywateli tego kraju, którym odmówiono azylu w Niderlandach. O decyzji poinformowano w środę parlamentarzystów.

Sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Ankie Broekers-Knol napisała w liście do parlamentarzystów, że „gabinet podjął decyzje, że przez najbliższych sześć miesięcy nie będzie odsyłać Afgańczyków”.

Jeszcze 5 sierpnia Holandia wraz z pięcioma innymi krajami unijnymi wystąpiła do Komisji Europejskiej apelując o utrzymanie porozumienia z Afganistanem w sprawie deportacji Afgańczyków, którym odmówiono azylu.

„Wstrzymanie powrotów (deportowanych obywateli afgańskich – PAP) wyśle zły sygnał i prawdopodobnie zmotywuje jeszcze więcej obywateli afgańskich do opuszczenia kraju i udania się do UE” – napisali wówczas szefowie MSW tych państw podkreślając, że „Afganistan nadal będzie głównym źródłem nielegalnej migracji”.

Rzecznik Holenderskiej Rady ds. Uchodźców (VluchtelingenWerk Nederland) powiedział dziennikowi „NRC”, że list jest „absurdalny”, a jego wysłanie w czasie, gdy talibowie prowadzą ofensywę, jest „bezwstydne”.

Po upublicznieniu listu ministrów przez media dwie spośród czterech partii koalicji rządowej zażądały wyjaśnień w tej sprawie. Socjalliberalna D66 i konserwatywna chadecja (CU) oficjalnie sprzeciwiły się deportacji azylantów.

W lipcu afgański rząd wezwał UE do zaprzestania na co najmniej trzy miesiące odsyłania osób, których wniosek o azyl został odrzucony. Jako powód wskazano pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w kraju.

W wyniku błyskawicznej ofensywy, podjętej gdy wojska międzynarodowe zaczęły wycofywać się z kraju, talibowie zajęli duże obszary Afganistanu i kluczowe posterunki graniczne.

PAP

drukuj