fot. flickr.com

Grecja: Migranci przewożeni z przeludnionych obozów na wyspach

Grecki rząd rozpoczął przewożenie na kontynent setek migrantów przebywających w przeludnionych obozach na wyspach – pisze w piątek AFP. Dotychczas do Grecji kontynentalnej trafiło ok. 450 osób; do końca przyszłego tygodnia przewiezionych ma być 2 tys. migrantów.

Do transferu migrantów z obozów na wyspach Lesbos i Samos na Morzu Egejskim doszło po protestach przeciw bardzo złym warunkom panującym w tych ośrodkach.

„Z obozu Moria na Lesbos i z innego obozu na tej wyspie do obozu Filippiada w regionie Epiru, na północnym zachodzie Grecji kontynentalnej, przewieziono w piątek 100 osób; celem jest przewieźć w sumie 2 tysiące ludzi do końca przyszłego tygodnia, w tym 500 w poniedziałek” – powiedział w rozmowie z AFP przedstawiciel obozu Moria.

O wyborze konkretnych osób – jak poinformował – decydują pracownicy obozów.

Również z obozu na wyspie Samos migranci przewożeni są na kontynent – od początku tygodnia przewieziono już 350 osób.

„Niektórzy byli tu od ponad 2,5 roku, (…) obóz był niebywale przeludniony, zwłaszcza w ostatnich sześciu miesiącach” – powiedział AFP przedstawiciel organizacji Samos volunteers.

W tym obozie przebywa obecnie 3600 osób; obóz w założeniu może pomieścić 650 osób.

W ostatnich miesiącach liczne organizacje broniące praw człowieka alarmowały o bardzo złych warunkach w Morii – największym obozie dla uchodźców w Europie, w którym obecnie żyje 9 tys. ludzi, czyli trzy razy więcej niż przewidują możliwości ośrodka.

PAP/RIRM

drukuj