fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

14 „kurierów” zatrzymanych za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy  

14 osób, które miały przewozić migrantów i pomagać im w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy, zatrzymała ostatniej doby Straż Graniczna – przekazała dziś rano ppor. Anna Michalska, rzecznik SG.

Wśród zatrzymanych „kurierów” są: trzej Polacy, trzej obywatele Syrii, dwoje Niemców, dwoje obywateli Uzbekistanu, Włoch, Rumun, Gruzin i obywatel Iranu. Jak powiedziała rzecznik SG, służby zbierają teraz dowody, a wszyscy zatrzymani usłyszą zarzuty pomocnictwa w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.

„Obywatele Niemiec przewozili w samochodzie dostawczym 34 obywateli Iraku. Z kolei jeden z Polaków wiózł 26 obywateli Iraku” – powiedziała ppor. Anna Michalska.

Polskie służby niemal codziennie zatrzymują kurierów pomagających w nielegalnym przekroczeniu granicy. We wtorek zatrzymano cztery takie osoby. W poniedziałek trzy. Z kolei w środę zatrzymano busa z 23 nielegalnymi migrantami. Pojazd został zatrzymany w miejscowości Milejczyce (woj. podlaskie), oddalonej kilka kilometrów od granicy z Białorusią. Za kierownicą siedział Polak.

Jak podaje SG, kurierom po doprowadzeniu do prokuratury stawiane są zarzuty pomocy w nielegalnym przekraczaniu granicy.

W związku z takimi zdarzeniami do aresztu na trzy miesiące trafił m.in. Irakijczyk, który uciekał ulicami Białegostoku przed policją z prędkością nawet 200 km/h, wioząc w osobowym aucie sześciu obywateli Iraku. Do aresztu trafił też kierowca busa, który przewoził 36 nielegalnych migrantów, a zatrzymany został na stacji benzynowej w Grajewie.

Policja informowała we wtorek, że dotąd na Podlasiu zatrzymano ponad 160 kurierów przewożących nielegalnych migrantów.

PAP

drukuj