fot. PAP/Rafał Guz

M. Ociepa: Polska chce uniknąć militaryzacji konfliktu na granicy z Białorusią

Wiceminister obrony, Marcin Ociepa, wskazuje że Polska chce uniknąć militaryzacji konfliktu na granicy z Białorusią. Polityk był dziś pytany na antenie Polskiego Radia o możliwość uruchomienia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego.

W Traktacie NATO zapisano, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek z nich.

Pytanie padło w kontekście wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli i zaplanowanego na czwartkowe popołudnie spotkania z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem.

Wiceminister wskazał, że obecnie analizowane i rozważane są różnego rodzaju scenariusze.

– Sytuacja jest dość dynamiczna. Sięgnięcie po art. 4 jest jedną z opcji, ale nie spieszymy się do niej, dlatego że chcemy uniknąć militaryzacji konfliktu. Widzimy ciągłe prowokacje, obecność białoruskich żołnierzy, pograniczników, ale także służb specjalnych z Rosji i Białorusi. Nie chcemy dać się wciągnąć w pułapkę eskalacyjną – powiedział Marcin Ociepa.

W związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy premier Mateusz Morawiecki uda się w czwartek do Berlina na rozmowę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz kandydatem na kanclerza Olafem Scholzem.

Będzie to kolejne z cyklu spotkań premiera z europejskimi przywódcami, które mają na celu koordynację reakcji państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe Białorusi.

RIRM

drukuj