Premier na konwencji w Gdańsku: Sprzeciwiliśmy się monopolizacji źródeł dostaw gazu

Sprzeciwiliśmy się monopolizacji źródeł dostaw gazu do Polski – powiedział w piątek na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.

„Program, który PiS rozpoczęło 13 lat temu – program uniezależnienia energetycznego od Rosji. Program utworzenia zróżnicowanych źródeł dostaw. Po to właśnie było rozpoczęcie budowy terminala LNG w Świnoujściu” – mówił premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że PiS sprzeciwiło się monopolizacji dostaw źródeł gazu.

„W przeciwieństwie do naszych poprzedników, lider PSL chciał doprowadzić do tego, żeby umowa z Gazpromem, monopolizacja źródeł dostaw gazu, trwała do roku 2037. My się temu sprzeciwiliśmy” – oświadczył szef rządu.

„Dzisiaj poprzez Baltic Pipe, przez rozbudowę terminala LNG ta umowa, która miała trwać do 2037 r., ale została zmieniona. My głównie dzięki ogromnej pracy i pewnej ciągłości – sztafetę podjął pan Piotr Naimski, który odpowiada za te działania. Tak jak ponad 40 lat temu budował KOR i „Solidarność”, tak dzisiaj jest to osoba, która symbolizuje, buduje naszą faktyczną suwerenność niezależność energetyczną. Potwierdzałem to wczoraj na spotkaniu w Salzburgu” – dodał Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj