fot. sxc.hu

PiS złoży projekt w opozycji do ustawy o in vitro

PiS zapowiada projekt zmieniający ustawę o in vitro, tak by chroniła ona życie ludzkie. Barbarzyńską ustawę sankcjonującą metodę sztucznego zapłodnienia podpisał dziś prezydent Bronisław Komorowski. Tylko jeden z punktów ustawy ma trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, jak podkreślił, że ustawa wejdzie w życie.

Prezydent zignorował apele m.in. przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o niepodpisywanie ustawy. Domagali się tego także obrońcy życia i część środowiska prawniczego. Nie jestem prezydentem ludzkich sumień – stwierdził Bronisław Komorowski mówiąc o podpisie złożonym pod ustawą o in vitro. Zapowiedział, że do TK skieruje zapis dotyczący możliwości pobierania komórek rozrodczych od dawcy, który jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody.

Poseł Elżbieta Witek, rzecznik PiS-u przypomniała, że jej klub, podczas prac nad ustawą, zwracał uwagę na kwestie niezgodności jej przepisów z konstytucją.

– Zwracaliśmy uwagę na to, że zarówno Kodeks karny jak i Kodeks cywilny mówi o ochronie życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Nie chcemy zakazywać in vitro, ale jednocześnie nie możemy się zgodzić na taką ustawę, w której życie nie jest szanowane. Mówiliśmy o tym w Sejmie i Senacie. Nie chciano nas słuchać. Dzisiaj mamy takie rozwiązanie, które – jak słyszeliśmy – nie satysfakcjonuje pana Bronisława Komorowskiego, który powiedział, że nie chce być prezydentem ludzkich sumień, ale jednocześnie podkreślił, że to nie był dobry czas, który służyłby wypracowaniu kompromisu politycznego i ja osobiście się z tym zgadzam – powiedziała poseł Elżbieta Witek.

Witek poinformowała też, że jej klub nie skieruje ustawy w całości do TK, bo jej badanie trwałoby bardzo długo.

– Za chwilę kończy się ta kadencja Sejmu. W związku z tym, jeżeli będziemy to robić i wyborcy zechcą nam zaufać i to my będziemy mieli wpływ na to co się będzie działo to na pewno taki projekt ustawy zmieniającej złożymy – dodało poseł Witek.

Rządowa ustawa sankcjonuje metodę sztucznego zapłodnienia nie tylko dla małżeństw. Otwiera furtkę do in vitro dla par homoseksualnych, a także umożliwi eugeniczną selekcję ludzkich embrionów. To najbardziej liberalny dokument w całej Europie.

RIRM

drukuj