fot. twitter.com

CBA zatrzymała kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT za kartony

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie kolejne osoby w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej wyłudzającej zwrot podatku VAT w fikcyjnym obrocie opakowaniami kartonowymi – dowiedziała się PAP. Kwota wyłudzeń, to przynajmniej 9,5 mln zł.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził w poniedziałek PAP, ze zatrzymań dokonali funkcjonariusze poznańskiej delegatury Biura. Grupa miała według śledczych wystawić ok. 1,5 tys. faktur, na kwotę 41 mln zł – podał.

„Zatrzymani po zakończeniu przeszukań, zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Prokuratura ma im postawić zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy i zdecydować czy wystąpić do sądu o areszt wobec nich” – powiedział PAP Temistokles Brodowski.

Kartonami grupa fikcyjnie obracała pomiędzy co najmniej sześcioma podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi na terenie Polski i jednym na terenie Czech – ustalili agenci CBA.

W styczniu i lutym CBA zatrzymało już w tej sprawie – zorganizowanej grupie przestępczej prowadzące fikcyjne firmy i wystawiające poświadczające nieprawdę dokumenty VAT pięć osób. Był wśród nich mężczyzna podejrzewany o zorganizowanie i kierowanie tą grupą oraz tzw. słupy, które wystawiały fikcyjne faktury VAT. Kierujący grupą decyzją sądu trafił do aresztu.

Według naczelnika to nie ostatnie decyzje w tej sprawie.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj