[TYLKO U NAS] M. Ast: Rozmowa prezydenta z I prezes SN jest jak najbardziej naturalna

Pierwsza prezes SN również powinna przejść w stan spoczynku. To jest sytuacja, która budzi największe kontrowersje. Jednocześnie jest ona jasna. Jeśli prezes przechodzi w stan spoczynku, to stanowisko się zwalnia. Wobec tego rozmowa z prezydentem jest jak najbardziej naturalna – powiedział w rozmowie z Szymonem Kozupą poseł PiS Marek Ast.

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf spotka się dzisiaj z prezydentem Andrzejem Dudą. Wcześniej odmówiła ona złożenia pisma o braku chęci przejścia na emeryturę i możliwość dalszego orzekania, stwierdzając, że prezesem Sądu Najwyższego pozostanie do końca swojej kadencji.

– Na pewno rozmowa pani prezes z prezydentem w przeddzień wejścia w życie przepisów, które zobowiązują sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, do przejścia w stan spoczynku, jest absolutnie naturalna. Pierwsza prezes SN również powinna przejść w stan spoczynku. To jest sytuacja, która budzi największe kontrowersje. Jednocześnie jest ona jasna. Jeśli prezes przechodzi w stan spoczynku, to stanowisko się zwalnia. Wobec tego rozmowa z prezydentem jest jak najbardziej naturalna – podkreślił Marek Ast.

Małgorzata Gersdorf wskazała, powołując się na konstytucję, że ustawa jej nie dotyczy.

– Niestety, nie można stosować wprost przepisów konstytucji. Status sędziów SN i prezesa reguluje ustawa. W związku z tym pani prezes będzie musiała przejść w stan spoczynku – wskazał poseł PiS.

Ustawa nie powinna sparaliżować prac SN – powiedział Marek Ast.

– Nie spodziewam się. Wiadomo, że wejście w życie nowych przepisów i zmiany kadrowe mogą spowodować spowolnienie prac SN, ale nie powinny spowodować paraliżu. Myślę, że po tym okresie SN będzie działał jeszcze lepiej – zaznaczył.

RIRM

drukuj