fot. PAP/Radek Pietruszka

Litwa: prezydent Andrzej Duda przybył do Kowna; weźmie udział w konferencji The Idea of Europe

W czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda przybył na Litwę, gdzie w piątek spotka się z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii oraz weźmie udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie pod patronatem prezydenta Litwy, Gitanasa Nausedy.

Prezydent Andrzej Duda będzie przebywał z wizytą roboczą na Litwie do piątku. Tego dnia rano złoży wieniec pod pomnikiem jednego z inicjatorów wybuchu Powstania Styczniowego na Litwie, ks. Antoniego Mackiewicza.

Następnie Andrzej Duda zostanie powitany przez prezydenta Republiki Litewskiej, Gitanasa Nausedę, na Uniwersytecie Witolda Wielkiego.

Po powitaniu prezydent weźmie udział w otwarciu międzynarodowej konferencji The Idea of Europe organizowanej w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Kowno2022 pod patronatem prezydenta Republiki Litewskiej. Następnie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w panelu prezydenckim konferencji, gdzie przewidziane jest jego wystąpienie.

W okolicach południa planowane jest spotkanie prezydentów Litwy, Łotwy, Polski i Rumunii, a następnie ich wypowiedź dla mediów.

Po południu prezydent będzie uczestniczył w śniadaniu roboczym wydawanym przez prezydenta Republiki Litewskiej.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch, podkreślił, że konferencja The Idea of Europe poświęcona jest przyszłości Europy.

„Nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie biorące w niej udział kraje bardzo aktywnie wspierają Ukrainę i pomagają jej. Więc jest to, tak naprawdę, spotkanie konsultacyjne prezydentów państw naszego regionu w obliczu tego, co się obecnie dzieje na Ukrainie, szczególnie masowych bombardowań” – powiedział Jakub Kumoch.

Jak mówił, spotkanie to będzie też okazją do omówienia z prezydentami roli Polski i pomocy, jakiej udziela Ukrainie, ale również ewentualnych konsekwencji, „bo mieliśmy niedawno sprawę Przewodowa”.

„Prezydenci zapewne będą chcieli usłyszeć o kulisach tej sprawy” – zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Zwrócił uwagę, że Polska jest w tym momencie jednym z najbardziej aktywnych krajów, „takim spajającym region”.

„Bo, z jednej strony ma bardzo aktywne kontakty z państwami bałtyckimi w czasie tej wojny, z drugiej strony istotna jest współpraca z Czechami i Słowacją. Rumunia razem z Polską są z kolei takimi filarami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jest to kolejny bardzo ważny format, w którym się spotykają prezydenci najbardziej pomagających Ukrainie krajów” – zaakcentował Jakub Kumoch.

Pytany, o czym prezydent będzie mówił podczas konferencji, odparł, iż na pewno poruszy temat konsekwencji rosyjskiej agresji.

„Prezydent będzie też mówił o sprawie nadchodzącej zimy i o trudnościach związanych z dostarczaniem nośników energii. Będzie też na pewno mówił o tym, w jaki sposób Europa powinna reagować na kryzys na Ukrainie, bo widzimy bardzo mocno te pogróżki ze strony Rosji, ze strony różnych rosyjskich ośrodków, które mówią o tak zwanej długiej zimie” – podsumował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl