fot. twitter.com/GitanasNauseda

Nowy prezydent Litwy we wtorek z oficjalną wizytą w Polsce

Gitanas Nauseda, zaprzysiężony w piątek na prezydenta Republiki Litewskiej, złoży we wtorek wraz z małżonką Dianą Nausediene oficjalną wizytę w Warszawie; będzie to pierwsza zagraniczna podróż nowej pary prezydenckiej Litwy.

Nauseda spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.

Prezydent Duda powiedział w wywiadzie wyemitowanym w czwartek wieczorem w litewskiej telewizji publicznej LRT, że z Gitanasem Nausedą łączą go konserwatywne poglądy i stosunek do tradycji, zaś oba kraje mają podobną przeszłość.

W ocenie polskiego prezydenta, stan stosunków obu państw od pewnego czasu jest dobry.

„Bardzo się ucieszyłem, gdy usłyszałem, że pan prezydent z pierwszą wizytą uda się do Warszawy” – powiedział Andrzej Duda.

„To wyraźnie wskazuje na stosunek pana prezydenta do naszego sąsiedztwa, do naszej wspólnej sprawy – wzajemnych stosunków, które są dla mnie bardzo ważne” – zaznaczył prezydent RP.

Andrzej Duda zapewnił, że odczuwa wsparcie Litwy w Unii Europejskiej, co – w jego opinii – jest związane ze wspólną przeszłością, gdy oba kraje nie z własnej woli należały do bloku sowieckiego. Zdaniem prezydenta Polski, oba kraje powinny współpracować realizując projekty transportowe i energetyczne, a także dążyć do zwiększenia obecności sił NATO w regionie.

Program wizyty przewiduje, że prezydenci Duda i Nauseda będą najpierw rozmawiać „w cztery oczy”, a następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod ich przewodnictwem.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski przekazał, że przywódcy rozmawiać będą na tematy dotyczące relacji dwustronnych, kwestii bezpieczeństwa, relacji transatlantyckich, współpracy na szczeblu regionalnym – zwłaszcza w ramach państw wschodniej flanki NATO i Inicjatywy Trójmorza. Duda i Nauseda omówią też współpracę w zakresie polityki wschodniej i europejskiej, przede wszystkim w kontekście ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, formowania się nowej Komisji Europejskiej oraz brexitu.

Krzysztof Szczerski dodał, że rozmowy będą także dotyczyć wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, takich jak Via Carpatia i Rail Baltica oraz projektów energetycznych.

Zaznaczył, że „podczas rozmów nie zabraknie także tematów, które wymagają większego zaangażowanie na poziomie politycznym, takich jak kwestia praw mniejszości narodowych”.

„Ważne jest, aby status Polaków – obywateli Litwy był w pełni widoczny i doceniony w polityce państwa litewskiego” – powiedział prezydencki minister.

55-letni Gitanas Nauseda, który wygrał w maju wybory prezydenckie, jest ekonomistą i doktorem nauk społecznych. Jest politykiem proeuropejskim o poglądach centroprawicowych; startował w wyborach jako kandydat niezależny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl