fot. PAP/Darek Delmanowicz

Marszałek Sejmu z wizytą na Litwie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński dziś i niedzielę będzie przebywał na Litwie w ramach obchodów 450. rocznicy Unii Lubelskiej; weźmie m.in. udział w otwarciu wystawy „Lublin – miasto Unii Litewsko-Polskiej”.

Jak podaje Centrum Informacyjne Sejmu, głównym elementem wystawy w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie będzie prezentacja obrazu Jana Matejki pt. „Unia Lubelska”.

Marek Kuchciński – jak podaje CIS, będzie również uczestniczył w uroczystościach rocznicowych akcji Armii Krajowej „Ostra Brama” organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kalwarii Wileńskiej.

„Będzie to wydarzenie bezprecedensowe, gdyż po raz pierwszy weźmie w nim udział delegacja parlamentu Litwy – marszałkowi Kuchcińskiemu będzie towarzyszył poseł Emanuelis Zingeris” – podkreśla CIS.

Marszałek Sejmu udaje się na Litwę na zaproszenie przewodniczącego Seimasu Viktorasa Pranckietisa. Polską delegację reprezentować będą również: wiceprzewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Litwa i wiceprzewodniczący Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej, poseł Tadeusz Aziewicz oraz poseł Józef Leśniak.

Wizyta Marszałka Sejmu na Litwie jest kolejnym spotkaniem przedstawicieli najwyższych rangą władz państwowych obu państw w tym roku. 30 czerwca przewodniczący parlamentu Litwy wziął udział w uroczystościach z okazji 450. rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej w Lublinie.

Z kolei 9 maja Marek Kuchciński odwiedził Wilno, aby wziąć udział w posiedzeniu Seimasu z okazji 15-lecia wstąpienia tego kraju do Unii Europejskiej.

W dniach 4-5 czerwca Przewodniczący Seimasu uczestniczył w IV Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2019. 22 lutego w Sejmie doszło do spotkania Mareka Kuchcińskiego z przebywającą z oficjalną wizytą w Polsce prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

PAP/RIRM

drukuj