fot. twitter/M. Kuchcińaki

M. Kuchciński w Pradze: Mocno akcentujmy brak zgody na przeniesienie środków UE

Polska i Czechy powinny bardzo mocno zaakcentować brak zgody na przeniesienie unijnych funduszy z Europy Wschodniej do Południowej powiedział dziś marszałek Sejmu Marek Kuchciński w czeskiej Pradze.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefem Izby Poselskiej Radkiem Vondraczkiem, marszałek podsumował ich wcześniejszą rozmowę. Jednym z jej tematów był budżet Unii Europejskiej.

Marszałek Marek Kuchciński wskazał, że z Radkiem Vondraczkiem zgodzili się, iż w pierwszej kolejności Polska i Czechy powinny zająć się utrzymaniem unijnego budżetu w odniesieniu do polityki spójności i do Wspólnej Polityki Rolnej.

Odniósł się również do planów zmiany strumienia pieniędzy UE płynącego w stronę Europy Wschodniej na Europę Południową.

Uważam, że tutaj nie powinniśmy się zgodzić, żeby ten wymiar południowy Unii Europejskiej uzyskiwał większe środki w przyszłej perspektywie finansowej Unii od wymiaru wschodniego, bo jeżeli tak będzie, to będzie to się toczyło kosztem naszych państw, państw Europy Środkowej i Grupy Wyszehradzkiej – zaznaczył Marek Kuchciński.

Z kolei zdaniem Radka Vondraczka, wypłata unijnych funduszy nie powinna być łączona m.in. z kwestią praworządności w państwach członkowskich.

Według przewodniczącego Izby Poselskiej, Grupa Wyszehradzka powinna wypracować wspólne stanowisko wobec budżetu UE.

Radek Vondraczek ocenił też, że posłowie z polskich i czeskich komisji parlamentarnych – budżetowej i gospodarki – powinni wypracować wspólne stanowisko w kwestii budżetu. Marek Kuchciński oświadczył, że podziela poglądy czeskiego polityka.

RIRM

drukuj