fot. PAP/Jakub Kamiński

Protestujący w Sejmie: Proponujemy 500 zł od przyszłego roku

500 zł od przyszłego roku dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – to kompromis, jaki proponują rządowi protestujący w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych. W odpowiedzi rząd zaprasza nie tylko osoby manifestujące w parlamencie, ale także tych, którzy takiej formy protestu nie popierają, do rozmów nad pakietem zmian systemowych dla osób niepełnosprawnych.

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” trwa posiedzenie Zespołu ds. Opracowania Rozwiązań w Zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin. Bierze w nim udział szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, która zapraszając do rozmów podkreśliła, że po zakończeniu spotkania protestujący będą mogli wrócić do Sejmu.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja do sprawy odniosła się rzecznik rządu Joanna Kopcińska. „Zaprezentowany pakiet rozwiązań to realizacja obietnic. Nie został on wymuszony protestem. Jednak potrzebna jest wola rozmów z obu stron. Rząd Mateusza Morawieckiego jest otwarty” – przekonywała rzecznik rządu.

To są propozycje zmiany systemu, aby wszystkie osoby niepełnosprawne były w Polsce równe, tak jak zapisano w konstytucji; aby były równe bez wykluczania dostępu do obiektów; aby było również zabezpieczone świadczenie finansowe, by świadczenie zdrowotne było dla tego środowiska w szczególny sposób wyróżnione. Projekty, które wprowadziliśmy pod procedowanie, dotyczące podniesienia renty socjalnej czy bezlimitowego dostępu do rehabilitacji, to są z kolei odpowiedzi na postulaty – mówiła Joanna Kopcińska.

Protestujący w Sejmie zgłaszali dwa postulaty – podniesienia renty socjalnej oraz wprowadzenia dodatku „na życie” w kwocie 500 zł miesięcznie. Później proponowali, by był wprowadzany krocząco: od września 2018 r. – 250 zł, od stycznia 2019 r. – dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł.

Teraz tzw. kompromis protestujących to 500 zł od przyszłego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj