fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda złoży dwudniową wizytę w Republice Litewskiej

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w czwartek rozpoczyna dwudniową wizytę na Litwie, w czasie której weźmie udział w pochówku przywódców Powstania Styczniowego. W uroczystości będzie uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki.

„W piątek prezydent Andrzej Duda razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, a także wicepremierami Ukrainy oraz Białorusi, ministrem kultury Łotwy, będą uczestniczyli w podniosłym wydarzeniu patriotycznym – pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku” – poinformował szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

W intencji Powstańców zostanie odprawiona Msza w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, a następnie odbędzie się ceremoniał pogrzebowy na Cmentarzu na Rossie.

W uroczystości wezmą również udział premier Mateusz Morawiecki oraz wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu. Obecny będzie też premier Litwy Saulius Skvernelis.

Prezydencki minister podkreślił, że wizyta ma wyjątkowy, symboliczny wymiar, gdyż w ceremoniach wezmą udział wspólnie przywódcy państw współtworzących niegdyś Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

„W kontekście polityki pamięci, która dla Polaków, Litwinów, Ukraińców, Białorusinów i Łotyszy jest niezwykle istotna, przesłanie tej uroczystości ma fundamentalne znaczenie. Jest przypomnieniem zakorzenionego w naszej historii, trwającego od stuleci braterstwa” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, „ideały, w imię których walczyli i złożyli ofiarę z życia, zwyciężyły i dlatego powinny być dla inspiracją w budowaniu współpracy i przeszłości narodów żyjących w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.

W czwartek, w dniu poprzedzającym ceremonię, która odbędzie się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą złożą wizytę roboczą na Litwie. Zaplanowano rozmowy oraz dyskusję plenarną delegacji pod przewodnictwem prezydentów Dudy i Nausedy. Tematem będą najważniejsze problemy i kwestie polityczne dotyczące relacji dwustronnych oraz międzynarodowych.

Litewska para prezydencka wyda na cześć polskiej pary uroczystą kolację. Prezydent Andrzej Duda złoży także wieniec na grobie Matki Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone jest także jego serce.

W latach 1863-1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów Powstania Styczniowego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl