fot. PAP/Mateusz Marek

Prezydent A. Duda przedstawił premierowi swoje propozycje zmian w tarczy antykryzysowej

Zwolnienie wszystkich przedsiębiorców ze składek ZUS na trzy miesiące – to jedna z propozycji zmian w tarczy antykryzysowej, które postuluje prezydent. Andrzej Duda rozmawiał w czwartek na ten temat z szefem rządu oraz wicepremier Jadwigą Emilewicz.

Epidemia koronawirusa stawia przed nami nowe wyzwania. Musimy na nie reagować, dlatego proponuję kolejne rozwiązania dla przedsiębiorców – powiedział podczas briefingu prasowego prezydent. Andrzej Duda chce zwolnienia wszystkich przedsiębiorców ze składek ZUS na 3-miesiące. Prezydent wskazał, że postulat ten spotkał się z akceptacją premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Prezydent proponuje też objęcie tarczą antykryzysową przedsiębiorców, którzy zaczęli działalność przed 1 marca.

– To efekt przede wszystkim spotkań, które odbyłem w ostatnim czasie i konsultacji, które zostały przeprowadzone po pierwsze z internautami, dlatego że cały szereg pytań różnego rodzaju był poruszony w pytaniach, które postawili mi internauci przed ostatnim spotkaniem Q&A na Facebooku. Została tam między innymi poruszona kwestia dotycząca tych przedsiębiorców, którzy rozpoczęli swoją działalność przed 1 marca tego roku. Przecież zainwestowali w nią, a nie byli do tej pory objęci w ogóle przepisami, które nazywany tarczą antykryzysową – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda zaapelował do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o jak najszybsze zwołanie posiedzenia izby. Senat ma się zająć tzw. tarczą 2.0., którą przyjął dziś w nocy Sejm. Ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie „wakacji składkowych” dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm oraz zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj