fot. PAP/ Wojciech Olkuśnik

Uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem prezydenta RP

W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczył w nich prezydent Andrzej Duda, włodarz Warszawy Rafał Trzaskowski oraz licznie przybyli powstańcy i harcerze.

W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je powstańcy oraz osoby zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Prezydent Andrzej Duda wskazywał w swoim wystąpieniu, że Powstanie Warszawskie było jednym z wielkich kamieni rzuconych na szaniec budowania wolnej niepodległej Rzeczpospolitej.

Zawsze było to wielkie marzenie o wolności – po II wojnie światowej, kiedy Polska nie była w pełni suwerenna, nie była w pełni niepodległa, nie była w pełni wolna, ten mit powstania cały czas trwał, w dużym stopniu jako zakazany. Przecież tego doświadczyliście. Dzisiaj, właśnie dzięki tamtej walce, mamy wolną Polskę, w pełni suwerenną, w pełni niepodległą – mówił Andrzej Duda.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

RIRM/TV Trwam News

drukuj