fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda przyleciał do Baku; w piątek początek oficjalnej wizyty

Prezydent Andrzej Duda przyleciał w czwartek wieczorem do Baku, gdzie w piątek rozpocznie oficjalną wizytę. Podczas rozmów m.in. z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem poruszy takie kwestie jak współpraca dwustronna w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki.

Wizyta prezydenta Dudy rozpocznie się w piątek przed południem od ceremonii oficjalnego powitania polskiego prezydenta przez prezydenta Republiki Azerbejdżanu Ilhama Alijewa.

Następnie obędą się rozmowy prezydentów „w cztery oczy“, po których rozpoczną się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Dudy i Alijewa.

Po rozmowach odbędzie się ceremonia podpisania dokumentów dotyczących współpracy Polski i Azerbejdżanu; następnie prezydenci spotkają się z mediami.

Po południu szefowie państw wezmą udział w otwarciu Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego.

Kolejnym punktem wizyty prezydenta Dudy w Baku jest odsłonięcie przez obu przywódców tablicy ku czci polskich architektów – budowniczych Baku. Prezydent Duda złoży też wieniec przez przed Pomnikiem Szahidów.

W 2017 r. podczas wizyty prezydenta Ilhama Alijewa w Warszawie została podpisana mapa drogowa dotycząca strategicznego partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską a Azerbejdżanem.

„Podpisanie tego dokumentu pozwoliło na wykreowanie nowej przestrzeni do polsko-azerbejdżańskich rozmów oraz kontaktów bilateralnych” – podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister zaznaczył, że obecnie głównymi osiami współpracy pomiędzy Polską a Azerbejdżanem są po pierwsze działania na rzecz usprawnienia korytarza transportowego Południe-Zachód, który – jak zaznaczył Szczerski – wpisuje się w szerszy kontekst „interconnectivity” (rozbudowy połączeń infrastrukturalnych) Unii Europejskiej.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że Polska i Azerbejdżan współpracują też na rzecz powołania do życia klastra polskich firm w strefie wolnego handlu portu Baku-Alat, mającego być wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw, chcących inwestować w Azerbejdżanie.

Celem polsko-azerskiej współpracy jest też – zaznaczył prezydencki minister – „stworzenie silnych podstaw dla współpracy energetycznej”.

„Polska jest bowiem zainteresowana wydobyciem gazu ziemnego z Morza Kaspijskiego, a rozmowy w tej sprawie prowadzi już PGNiG” – dodał Szczerski.

Prezydent przyleciał do stolicy Azerbejdżanu samolotem Boeing 737-800 NG Józef Piłsudski. Był to pierwszy lot tej maszyny z głową państwa na pokładzie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl