fot. PAP/Paweł Topolski

Prezydent RP do samorządowców: W ogromnym stopniu tworzycie oblicze Polski

To państwo w ogromnym stopniu tworzycie oblicze Polski – powiedział w środę w Staszowie (woj. świętokrzyskie) prezydent Andrzej Duda, zwracając się do lokalnych samorządowców.

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w środę z samorządowcami w Małopolsce. Okazją do tego był obchodzony Dzień Samorządu Terytorialnego. 30 lat temu odbyły się także pierwsze w powojennej Polsce wolne wybory samorządowe. [czytaj więcej] 

Prezydent podkreślał w Staszowie rolę pracy ludzi samorządu terytorialnego.

„To państwo w ogromnym stopniu tworzycie oblicze Polski” – zaznaczył Andrzej Duda.

„To, że Polska, duży kraj europejski, tak doskonale radzi sobie wśród innych krajów, które w 1989 i 1990 r. wyszły na wolność zza żelaznej kurtyny, to, że dzisiaj wśród tych krajów właściwie przodujemy, jest ogromną zasługą także wszystkich działaczy samorządowych, wszystkich tych, którzy przez ostatnie 30 lat Polskę budowali, pracując blisko mieszkańców w swoich wspólnotach lokalnych czy w swoich wspólnotach regionalnych (…). Chciałem Państwu z całego serca za to podziękować, bo to jest wielka zasługa właśnie budowania tego, co nazywamy społeczeństwem obywatelskim” – podkreślił szef państwa polskiego.

Jak dodał, „to, że dzisiaj też tylu ludzi jest zaangażowanych w różnego rodzaju dzieła o charakterze społecznym – to także jest zasługa ludzi samorządu terytorialnego, którzy zarażając tym dobrym przykładem, potrafili stworzyć życie lokalne, budować te wspólnoty, które przecież po 40 latach komunizmu tak bardzo były osłabione”.

Prezydent RP wskazał, że rola samorządów w budowaniu kraju jest nie do przecenienia.

„Zwłaszcza kiedy spojrzy się i bywa się w innych krajach Europy i widzi się, jakie tam są problemy, jak wiele niebezpieczeństw uniknęliśmy dzięki ciężkiej pracy samorządów terytorialnych” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że dzisiejsza Polska „to ogromne wspólne dzieło budowania tego, co wielu ludziom wydawało się niemożliwe”.

„Dzisiaj Polska właśnie dzięki tej pracy zaczyna wyglądać tak, jak wyglądają państwa na Zachodzie. Wygląda jak te kraje, w których nigdy nie było komunizmu, które zawsze szły drogą wolności, które zawsze miały gospodarkę rynkową. Zawdzięczamy to właśnie pracy ludzi samorządu terytorialnego” – powiedział.

Nawiązując do wizyty w Staszowie, stwierdził, że miasto to rozwija się w „modelowy sposób”.

„Do Staszowa przyjechałem, żeby pokazać ten właśnie samorząd. Kiedy byłem tutaj wiosną 2017 r., pan burmistrz z niezwykłą energią opowiadał o swojej ambicji, aby była tutaj Starachowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Mówił o perspektywie, którą tutaj widzi – zatrzymania młodych ludzi, stworzenia dla nich atrakcyjnych warunków pracy. Pomyślałem sobie, że trzeba zrobić wszystko, żeby mu w tym pomóc (…). Od razu przystąpiliśmy do działania, zorganizowaliśmy spotkanie z wieloma ministrami i faktycznie strefa została rozszerzona o Staszów” – wskazał Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1265706716127248384

Dodał, że to, iż w strefie powstają nowe inwestycje, m.in. Centrum Badawczo-Rozwojowego spółki Siejesie, jest kwintesencją działań, o których wcześniej rozmawiano, czyli potrzebie zatrzymania w Staszowie młodych ludzi.

„Jest to modelowy przykład samorządu lokalnego, który ma wielką ambicję budowania lokalnej wspólnoty, rozwijania swojego miasta” – mówił.

Prezydent RP zaznaczył, że jest to możliwe dzięki dobrej współpracy z władzami centralnymi, „które chcą wspierać takie inicjatywy, widząc pożytek nie tylko dla miasta, ale całej Polski”.

„Praca, nie kłótnie. Kiedy współpracujemy, to przynosi efekty” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do kryzysu wywołanego pandemią.

„Kiedy cały czas mówimy o kryzysie wywołanym przez koronawirusa, kiedy martwimy się o zachowanie miejsc pracy, kiedy szukamy różnych rozwiązań w postaci tarczy antykryzysowej, taki przykład rozwijającego się miasta jest budujący” – powiedział szef państwa polskiego, dodając, że chciałby, aby tak wyglądała Polska.

„Żeby była miejscem rozwijającym się, szukającym swojej szansy. To jest Polska moich marzeń” – akcentował Andrzej Duda.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl