fot. twitter.com/prezydentpl

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent A. Duda spotyka się z samorządowcami w Małopolsce

Prezydent RP Andrzej Duda spotyka się z samorządowcami w Małopolsce. Okazją do tego jest obchodzony dzisiaj Dzień Samorządu Terytorialnego. 30 lat temu odbyły się także pierwsze w powojennej Polsce wolne wybory samorządowe.

Podczas wystąpienia w miejscowości Alwernia, prezydent Andrzej Duda podkreślał wartość pracy jaką wykonują samorządowcy dla lokalnej społeczności oraz całej Polski.

To jak wyglądają nasze miejscowości, wsie i miasta to jest ich zasługa – powiedział.

Andrzej Duda zapewniał, że przez całą prezydenturę jest bardzo wyczulony na sprawy samorządowe. Wskazał, m.in że w Narodowej Radzie Rozwoju jest sekcja poświęcona samorządowi terytorialnemu.

– Wielkim skarbem samorządności lokalnej i wielką zasługą wszystkich tych, którzy przez 30 lat w samorządzie lokalnym pracowali jest to, że budowali i budują fundamenty Polski, wzmacniają je. To, jak wyglądają nasze miejscowości, nasze miasta, to jest ich zasługa, a po tym rozpoznaje się, czy państwo jest państwem, w którym ludziom się dobrze żyje, czy państwo jest państwem, które dobrze funkcjonuje. W ogromnym stopniu jest to zasługa tej samorządności lokalnej za co jestem ogromnie wdzięczny i uważam, że tę niezależność samorządu powinniśmy chronić, powinniśmy o to dbać. To są ci, którzy pochodzą z tego bezpośredniego wyboru dokonywanego właśnie przez mieszkańców – podkreślił prezydent RP.

Wcześniej prezydent odwiedził Grojec koło Alwerni, gdzie spotkał się z samorządowcami oraz strażakami.

Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony został przez Sejm RP w 2000 r.  dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 r. i w rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

RIRM

drukuj