fot. prezydent.pl

Prezydent wystąpi dziś przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO

Prezydent Polski Andrzej Duda wystąpi dziś przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO. Na sesji plenarnej głos zabiorą też premier Mateusz Morawiecki,  sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Poniedziałek jest ostatnim dniem czterodniowej sesji wiosennej Zgromadzenia Parlamentarne NATO.

Odbywająca się w polskim Sejmie debata z udziałem kilkuset przedstawicieli państw Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie dotyczyła projektu deklaracji ws. potwierdzenia jedności i wiarygodności NATO na lipcowym szczycie Sojuszu w Brukseli.

Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha zapowiedział, że wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy będzie ważne z perspektywy bezpieczeństwa światowego, ale także w kontekście spraw europejskich i polskich. Istotna będzie też dyskusja.

– Będziemy mówić i o polskim dorobku w NATO, i o tych ewidentnych faktach związanych z kontekstem położenia Polski, z potrzebą także wewnątrznatowskiej solidarności, ale i dzisiejszej roli Polski, jeżeli chodzi o kwestię zabezpieczenia wschodniej flanki NATO. To są rzeczy, które są istotne z perspektywy nie tylko Polski, ale w ogóle, jeżeli chodzi o kwestię relacji NATO. Także w kontekście NATO – Rosja i w kontekście tych wszystkich zagrożeń, które są związane z zagrożeniami hybrydowymi – poinformował Paweł Mucha.

Po południu w Belwederze planowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział, że w trakcie rozmowy prezydent Polski będzie podkreślał znaczenie relacji USA z Europą oraz konieczność ich poprawy i wzmacniania.

Z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkają się także premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

RIRM

drukuj