Prezydent: wierzę, że harcerze są gotowi bronić Polski w każdym momencie

Wierzę w to głęboko, że nasi harcerze, zwłaszcza właśnie ta część polskiej młodzieży, gotowa jest bronić ojczyzny zawsze i w każdym momencie – mówił prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezydent dziękował harcerzom za ich służbę i m.in. krzewienie pamięci o powstaniu.

„Harcerze walczyli w powstaniu, harcerskie bataliony Zośka, Parasol, Wigry przeszły do historii czynu powstańczego. Dziękuje za to, że harcerze pamiętają także o swoich bohaterach i pokazują, że polskie harcerstwo jest kontynuacją tamtej wielkiej idei, która młodych bez zastanowienia popchnęła do walki o wolną Polskę” – mówił prezydent.

Podziękował harcerzom za to, że „w tych dniach w Warszawie, wspierają swoją służbą obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego”.

Andrzej Duda nawiązał też bezpośrednio do miejsca poniedziałkowych uroczystości. Jak zaznaczył Muzeum Powstania Warszawskiego jest „największym pomnikiem, jaki został w Polsce, w Warszawie zbudowany bohaterstwu powstańców i tej wielkiej idei wolnej ojczyzny”.

„To wielkie dzieło – dom gdzie powstańcy są gospodarzem – prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, kiedy był prezydentem Warszawy. (…) marzył o tym, że ten właśnie obiekt w końcu musi powstać, żeby Polska nigdy nie zapomniała o swoich bohaterach. Właśnie po to, aby powstańcy mieli swojej miejsce, ale z drugiej strony, żeby to było miejsce, gdzie będzie przychodziła młodzież i doświadczała tej wielkiej lekcji patriotyzmu” – dodał.

Prezydent podziękował też za to, że muzeum jest dobrze zarządzane.

„Chcę wam powiedzieć, że jestem jako prezydent RP ogromnie z was dumny i jestem ogromnie dumny z waszego dzieła. Z tego, że tak jak ostatnio, prowadziłem tutaj po Muzeum Powstania Warszawskiego brytyjską parę książęcą, że możemy pokazać tak pięknie udokumentowany wielki moment naszej historii, że mamy tak pięknie ukazane bohaterstwo i oddanie Polaków dla ojczyzny. Jeszcze raz z całego serca za to dziękuję, cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym” – zakończył.

Uroczystości odbywają się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. To część obchodów zbliżającej się 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl