Staną pociągi? Kolejarze grożą strajkiem

Pracownicy Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych nie otrzymali wypłat za wrzesień. – Kierownictwo spółki oświadczyło, że marszałek województwa śląskiego zalega spółce z płatnościami i póki ich nie ureguluje, wypłat dla załogi nie będzie. Kierownictwo jest winne spółce 26 mln zł.

Wszyscy kolejarze otrzymali wypowiedzenia i będą pracować do końca roku. Pomimo to nie otrzymali wypłat za wrzesień.

„Pracownicy są wściekli i jednocześnie czują się bezsilni. Obiecywano ludziom, że będzie dla nich praca i obietnicy nie spełniono. Obiecywano, że w spokoju dopracują do czasu formalnej likwidacji zakładu i nawet tej obietnicy nie dotrzymano. To skandal, że do rozgrywek pomiędzy panią prezes spółki a marszałkiem wykorzystywani są ci najsłabsi, czyli pracownicy” – powiedział Mariusz Samek, szef Solidarności w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych.

Związkowcy rozważają teraz, jakie podjąć działania. Poinformowali już Państwową Inspekcję Pracy i rozpoczęli spór zbiorowy. Sytuacja jest tak napięta, że obawiamy się, że może nawet dojść do spontanicznego strajku i zatrzymania pociągów w regionie.

Obecnie w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych pracuje około 1400 osób.

„Na początku tego roku było nas 1800. Po tym, jak podjęto decyzję o likwidacji zakładu, część już znalazła pracę w innych spółkach kolejowych lub ma zagwarantowane przejście do tych firm, a część uczestniczy w rekrutacji do Kolei Śląskich. Niestety spora część  po 31 grudnia pozostanie bez pracy. Nasze prośby i apele do marszałka,  aby Koleje Śląskie przejęły wszystkich pracowników Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych nie przyniosły efektu. Obietnice, że problem zostanie rozwiązany pozostały obietnicami” – dodaje Mariusz Samek.

 

RIRM

Komunikat ws. braku wynagrodzeń za miesiąc wrzesień w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych w Katowicach

Spór zbiorowy pracowników Przewozów Regionalnych

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl