Paraliż kolejowy na Śląsku

Kolejny dzień utrudnień na kolei. Dziś na Śląsku nie wyjadą 92 pociągi. Ruch kolejowy w woj. śląskim jest zdezorganizowany po przejęciu całości połączeń przez spółkę Koleje Śląskie.

Część pociągów zastąpiły autobusy, a połączenia międzywojewódzkie przejmą Przewozy Regionalne.Według przedstawicieli Kolei Śląskich, głównym powodem problemów są usterki techniczne taboru.

Informacje o kursowaniu pociągów Kolei Śląskich można uzyskać pod numerem infolinii 32 428 88 88.

Leszek Miętek, szef związku zawodowego maszynistów w Polsce zwrócił uwagę, że Koleje śląskie to spółka powołana na siłę.

Trzeba mieć świadomość, że spółka została powołana na złość. Jest konflikt personalny między Marszałkiem Województwa, a Zarządem Przewozów Regionalnych i tutaj jedna instytucja chciała udowodnić drugiej, kto jest ważniejszy i pan Marszałek powiedział, że zlikwiduje zakład Przewozów Regionalnych na Śląsku to zrobił i na siłę została powołana spółka Koleje Śląskie. Mają w tej chwili kilkanaście albo kilkadziesiąt rodzajów, typów poskładanych lokomotyw wynajmowanych wagonów z Czech, Niemiec. To w tej chwili nie może dobrze funkcjonować będą z tym wielkie kłopoty, a na pewno nie będzie taniej, bo utrzymanie zaplecza dla takiego parku taborowego, to są gigantyczne koszty – mówił Leszek Miętek.

Szef związku zawodowego maszynistów w Polsce dodał, że na tym wszystkim ucierpią podróżni.

Niestety dzisiaj granica województwa dla przewozów regionalnych jest granicą trudniejszą do przebycia, niż granica państwa. Są urywane relacje pociągów na granicy. Podróżny nie wie już jaki bilet ma kupić, czy na ten czy na inny pociąg. To nie tędy droga, dlatego ja mam taki żal do ministra transportu, że cały czas ucieka i umywa ręce od tych przewozów regionalnych, ale przecież to oni stworzyli to dziecko i niestety trzeba wymyśleć coś. To nie związki zawodowe. Tak jak my położyliśmy program naprawczy przewozów regionalnych, to już rząd powinien położyć taki program i dostrzec to, że ta spółka nie funkcjonuje właściwie – zaznaczył Leszek Miętek.

 

RIRM

drukuj