Co dalej z Polskimi kolejami?

Polskie koleje może przejąć zagraniczny inwestor. Unia Europejska  chce  przetargów na obsługi tras, nieograniczonego  dostępu  firm z całej unii do rynków krajowych oraz rozdzielenia przewoźnika od firmy zarządzającej torami.

To tylko niektóre z tez proponowanych przez Komisję Europejską. Jeśli pomysł Komisji dotyczący otwarcia rynków kolejowych na międzynarodową konkurencję wejdzie w życie, to na polskie koleje wjadą bez żadnych koncesji np. pociągi niemieckie.

W ramach tzw. czwartego pakietu kolejowego od 1 stycznia 2019 roku każdy przewoźnik uzyska prawo doświadczenia usług na liniach wewnętrznych innego państwa unii.

Zmiany proponowane przez Komisję Europejską, prowadzą do destrukcji polskiej kolei. Proces ten trwa już bardzo długo i to za przyzwoleniem rządu Donalda Tuska – powiedział senator Stanisław Kogut.

– Polski rynek już dawno jest dostępny dla innych przewoźników. Unia stopniowo rozbierała polską kolej. Najpierw mówiła, że ma być wykonana dyrektywa 440. W tym czasie w ogóle nie mówiło się o tym, że będą wjeżdżać obcy przewoźnicy. Jak Polska kolej to zrobiła to zliberalizowano rynek po to, aby jeździli obcy przewoźnicy. Dziś mamy tego efekt. Prawie 110 spółek idzie dalej – mówi senator Kogut.

Senator Stanisław Kogut przypomina, że Polskie Cargo wygrało kiedyś przetarg na przewóz w Niemczech jednak sprzeciw kanclerza Gerharda Schrödera, zablokował transakcje.

Po wejściu w życie propozycji UE dotyczece kolei Polska będzie krajem tranzytowym przewozów kolejowych pomiędzy Niemcami i Rosją – stwierdził senator Stanisław Kogut.

– Kiedy Polskie Cargo wygrało w Niemczech przewozy towarowe to od razu interweniował wtedy kanclerz Schröder i powiedział, że w Niemczech będą jeździć tylko Niemcy, a nie Polacy. Unia wprowadza takie zasady. Bez żadnych przetargów, koncesji, była możliwość wjeżdżania Niemców w miejsce kolei francuskich. Powinno być odwrotnie. Wtedy by się okazało jak wygląda zliberalizowany rynek– mówi senator Stanisław Kogut.

 

Wypowiedź senatora Stanisława Koguta


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl