fot. flickr.com

Pomorskie: ponad 6 mld zł na inwestycje na kolei

Realizację inwestycji o wartości ponad 6 mld zł przewiduje Krajowy Program Kolejowy w woj. pomorskim. Planowane prace mają zapewnić lepszy dostęp do portów oraz krótsze podróże w regionie, m.in. z Bydgoszczy do Trójmiasta i z Gdyni do Słupska – zapewnia PKP PKL SA.

Przekazany do konsultacji publicznych Krajowy Program Kolejowy w województwie pomorskim do 2023 r., przewiduje modernizację ok. kilkuset kilometrów torów na Pomorzu.

Inwestycje w 85 proc. będą finansowane z funduszy unijnych.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podkreślił, że realizacja Krajowego Programu Kolejowego na Pomorzu stanowi ważny impuls rozwojowy.

Krajowy Program Kolejowy na bieżącą perspektywę unijną do 2020 r., a rozliczenie w 2023 r., przewiduje ponad 6 mld zł na inwestycje kolejowe na Pomorzu. To jest prawie 10 proc. wszystkich środków przewidzianych do wydania, bo mamy w Polsce 67 mld zł do wydania. W przypadku 19 mld zł wydanych w poprzedniej perspektywie ten wzrost jest ogromny. Natomiast, tak jak już o tym mówiłem wielokrotnie, chodzi nam o stworzenie spójnego systemu transportowego. Polska w ostatnich latach ten transport ma bardzo niezrównoważony, tzn. ponad 80 proc. transportu towarowego jest przewożone drogami – wskazał Kazimierz Smoliński.

Konsultacje zakończą się 2 września, a 3 września Program będzie skierowany na posiedzenie Rady Ministrów.  

 

RIRM

drukuj