fot. fablok.com.pl

Strajk pracowników fabryki lokomotyw

Trwa strajk w fabryce lokomotyw Fablok SA w Chrzanowie. Najważniejszy postulat strajkujących to wypłata zaległych wynagrodzeń. Spółka już czwarty miesiąc nie płaci pracownikom, a zaległości wynoszą nawet 10 tysięcy złotych na osobę.

Strajkujący domagają się także doinwestowania firmy. Spółka ma bowiem zamówienia na modernizację lokomotyw spalinowych, jednak z powodu braku pieniędzy prace te nie mogą zostać wykonane.

– Mamy jedno żądanie: chcemy odzyskać wypłaty, których nie otrzymujemy od czterech miesięcy. Strajk polega na tym, że ludzie przychodzą do pracy i nie wykonują zadań. Przyszedł nowy inwestor zakładu, który miał włożyć pewną kwotę pieniędzy i do tej pory tego niczego zrobił. Prowadzimy rozmowy z zarządem. – powiedział Mirosław Odrobina, wiceprzewodniczący „Solidarności” w fabryce Fablok.

Długi fabryki szacowane są  na około 20 mln zł. Fablok zalega obecnie z płatnościami wobec ZUS-u, miasta Chrzanowa i banków.

Firma Fablok powstała w 1919 roku jako „Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce SA”. W 1995 roku spółka weszła w skład VII NFI im. Kazimierza Wielkiego. Po prywatyzacji i zmianach właścicielskich popadła w finansowe kłopoty.

RIRM 

drukuj