Będzie strajk w PKP Cargo?

Związkowcy z PKP Cargo w referendum opowiedzieli się za strajkiem poinformował Krajowy Komitet ProtestacyjnoStrajkowy. Związki domagają się podwyżki płac o 250 zł dla każdego pracownika.

Komitet zapowiedział, że w najbliższych dniach zostaną podjęte dalsze decyzje. Zarząd spółki zaprosił stronę społeczną na rozmowy 7 września.

Związki zawodowe są ze spółką w sporze zbiorowym od 7 lipca. Pod koniec lipca władze PKP Cargo i przedstawiciele związków nie porozumieli się co do wysokości podwyżek; strony podpisały protokół rozbieżności.

To otwiera drogę do ewentualnego strajku załogi.

Henryk Grymel, przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, powiedział, że strajk jest zawsze ostatecznością.

– Wynik referendum, zgodnie z przewidywaniami – ponieważ my, jako związkowcy, znamy nastawienie pracowników – jest pozytywny. 57 proc. ludzi brało udział w referendum, z czego 96 proc. opowiedziało się za strajkiem. Po ogłoszeniu wyników zarząd PKP Cargo zaproponował jeszcze spotkanie związkom, które odbędzie się 7 września. Pójdziemy na to spotkanie. Do tego czasu nie będziemy podejmować decyzji o strajku. Zawsze mówimy, że naszym celem nie jest strajk sam w sobie, tylko załatwienie naszych postulatów, czyli podwyżek dla ludzi. Mam nadzieję, że 7 września rozmowy ze strony zarządu będą bardziej konstruktywne i się dogadamy. Jeśli się nie dogadamy to trudno – trzeba będzie ogłosić strajk w Cargo – mówił Henryk Grymel.

Na początku bieżącego roku, w ramach programu dobrowolnych odejść, firmę opuściło blisko 4 tys. pracowników. Koszt tego programu wyniósł ponad 266 mln zł.

30 czerwca odeszły kolejne 874 osoby. W tym przypadku na wypłatę odpraw przeznaczono blisko 65 mln zł.

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku grupa PKP Cargo osiągnęła ponad 4 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln ton ładunków.

Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl