fot. PAP/Michał Walczak

Brak zgody na pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie

Pomnik im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie powstanie na szczecińskim skwerze. Taką decyzję wydał wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz.

Wojewoda zachodniopomorski zdecydował, że postawienie pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego na wskazanym przez miasto Szczecin terenie jest niedopuszczalne. Tym samym rozporządzenie wojewody częściowo uchyliło uchwałę szczecińskiej rady miasta w sprawie wzniesienia pomnika. Przewodniczący rady miasta mówi wprost: to decyzja czysto polityczna.

W rozporządzeniu wojewody zachodniopomorskiego czytamy:

„Wzniesienie takiego obiektu budowlanego doprowadziłoby do zmiany kompozycji zespołu zabudowy i zieleni tego obszaru, ukształtowanej historyczną zabudową Bramy Królewskiej i istniejącym układem zieleni”.

Ta decyzja jest niezgodna z prawem – podkreśla przewodniczący rady miasta Artur Szałabawka.

– Nigdy do tej pory nie zdarzyło się tak, żeby tak głęboka analiza i takie postępowanie było przeprowadzane w związku z uchwałą inicjującą. Chciałbym powtórzyć, że ta uchwała była uchwałą inicjującą. Tu nie było prośby o pozwolenie na budowę, o wydanie warunków na zabudowę, tylko pozwolenie o przystąpienie do budowy pomnika po zebraniu – jak jeszcze raz powtórzę – społecznych składek osób, które z tą inicjatywą wystąpiły – mówi Artur Szałabawka.

Wszystko więc wskazuje na to, że decyzja wojewody podyktowana jest wyłącznie względami politycznymi.

– To rozstrzygnięcie ma dla mnie znamiona polityczne, ponieważ uchwała w sprawie lokalizacji pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego jest w pełni zgodna z prawem, w tym z prawem miejscowym – planem zagospodarowania przestrzennego – dodaje Artur Szałabawka.


TV Trwam News/RIRM

drukuj