fot. pixabay.com

CPK w woj. lubelskim: Przygotowania do budowy 90 km torów kolejowych

Budowę 90 km torów kolejowych na Lubelszczyźnie między Trawnikami a Krasnymstawem oraz Wólką Orłowską a Bełżcem przewidują plany spółki Centralny Port Komunikacyjny. Spółka wybrała wykonawcę prac przygotowawczych. Będą one kosztować 19,5 mln zł.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała w komunikacie, że wykonawcą prac przygotowawczych do budowy nowych odcinków torów w woj. lubelskim będzie konsorcjum, którego liderem jest firma Egis. Zwycięzca przetargu za 19,5 mln zł opracuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ). Dokumenty będą zawierać m.in. analizę przebiegów planowanej linii kolejowej oraz analizy techniczne, środowiskowe i ekonomiczne. Następnie na ich podstawie spółka CPK wybierze preferowany przebieg linii (tzw. wariant inwestorski).

Nowa inwestycja w woj. lubelskim będzie liczyć łącznie 90 km torów. W jej skład wchodzi budowa odcinków linii kolejowych: nr 54 Trawniki – Krasnystaw i 56 Wólka Orłowska – Zamość – Tomaszów Lubelski – Bełżec. Według wstępnych planów część trasy przebiegnie przez Zamość tunelem. Ma być tam wybudowana podziemna stacja pasażerska.

„Budowa linii umożliwi szybkie połączenia południowej części województwa lubelskiego z Warszawą i Centralnym Portem Komunikacyjnym, a mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego i Bełżca zyskają bezpośrednie połączenie kolejowe m.in. z Lublinem i Warszawą. Docelowo trasa stanie się częścią korytarza międzynarodowego w kierunku Lwowa” – wyjaśnił Konrad Majszyk, rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Budowa tego odcinka, tzw. szprychy nr 5, ma skrócić do dwóch godzin przejazd pociągiem z Krasnegostawu do Warszawy. Z Zamościa do stolicy pasażerowie dojadą w ciągu 2 godz. 15 min, a z Tomaszowa Lubelskiego w 2 godz. 30 min.

„Dzięki tej inwestycji trasę z Zamościa do Lublina da się pokonać w 50 minut. Czas przejazdu z Lublina do Warszawy wyniesie 1,5 h” – podano w komunikacie.

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane na odcinku między Trawnikami i Zamościem mają ruszyć w 2023 r. i potrwać do końca 2027 r. Natomiast budowa odcinka do Bełżca zaplanowana jest na lata 2029-2032. Pociągi będą jeździły tędy z prędkością do 250 km/h.

Program kolejowy CPK zakłada w województwie lubelskim powstanie 187 km nowych linii kolejowych, a zmodernizowanie kolejnych 284 km. Do końca 2034 roku w Polsce ma powstać 1800 km nowych linii w ramach Programu Kolejowego CPK. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl