fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: Tak daleko idące żądania Watchdog Polska wobec Fundacji „Lux Veritatis” mogą doprowadzić do uniemożliwienia i cenzurowania debaty publicznej w Polsce

Mamy do czynienia z bardzo groźną sytuacją, ponieważ wnioski są absolutnie nieproporcjonalne w stosunku do zarzutów, które Watchdog Polska formułuje pod adresem Fundacji „Lux Veritatis”. Wszystko ma znamiona uporczywego nękania Fundacji i próby wykorzystywania wszelkich możliwości prawnych do uniemożliwienia nadawania programu, a tu już wchodzimy w zakres konstytucyjnych wolności: słowa i wyznania. To budzi nasz głęboki niepokój. Tak daleko idące żądania mogą doprowadzić do uniemożliwienia i cenzurowania debaty publicznej w Polsce – ocenił senator Jan Maria Jackowski w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Grupa posłów i senatorów wydała oświadczenie, w którym sprzeciwia się działaniom i oskarżeniom Stowarzyszenia Watchdog Polska wobec Fundacji „Lux Veritatis”. Parlamentarzyści podkreślają gwarantowane konstytucyjnie prawa wolności słowa i wyznania. [czytaj więcej] Pod oświadczeniem podpisało się ponad dwudziestu posłów i senatorów z Prawa i Sprawiedliwości, m.in. senator Jan Maria Jackowski.

Organizacja Watchdog Polska domaga się m.in. przeszukania siedziby Fundacji, zajęcia sprzętu elektronicznego, telefonów i dostępu do skrzynek poczty elektronicznej.

– Cieszę się, że mogliśmy podpisać inicjatywę w gronie posłów i senatorów, którzy cenią sobie wolność słowa i którzy uważają, że w tej sprawie – jak napisaliśmy w oświadczeniu – próbuje się używać ustawy o dostępie do informacji publicznej i innych ustaw w celu de facto uniemożliwienia realizacji konstytucyjnej zasady wolności słowa. Nie wnikam już w istotę dyskusji, która jest przedmiotem sporu z powództwa Watchdog Polska przeciwko Fundacji „Lux Veritatis”, ale tzw. środki zabezpieczające, o jakie wnioskuje Watchdog, wyraźnie mają na celu uporczywe nękanie Fundacji i uniemożliwienie jej działalności, a tym samym nadawanie programów, których organem prowadzącym jest Fundacja „Lux Veritatis”. To budzi nasz głęboki niepokój. Zasłaniając się tzw. dobrem publicznym, dostępem do informacji publicznej, wykorzystuje się środki zabezpieczające. (…) Tak daleko idące żądania mogą doprowadzić do uniemożliwienia i cenzurowania debaty publicznej w Polsce – oświadczył Jan Maria Jackowski.

Parlamentarzyści w swoim oświadczeniu wskazali, że żądania Watchdog Polska wobec Fundacji „Lux Veritatis” „w znaczący sposób wykraczają poza przyjęty w tego typu sytuacjach walor proporcjonalności i adekwatności, a także budzą wątpliwości co do faktycznych intencji wnioskodawców”.

– Mamy do czynienia z bardzo groźną sytuacją, ponieważ wnioski – naszym zdaniem – są absolutnie nieproporcjonalne w stosunku do zarzutów, które Watchdog Polska formułuje pod adresem Fundacji. (…) Wszystko ma znamiona uporczywego nękania Fundacji „Lux Veritatis” i próby wykorzystywania wszelkich możliwości prawnych do uniemożliwienia nadawania programu, a tu już wchodzimy w zakres konstytucyjnych wolności: słowa i wyznania. Przecież Radio Maryja spełnia funkcję modlitewną, dzięki temu miliony Polaków mogą się modlić. Ma charakter formacyjny, przybliża nie tylko doktrynę Kościoła katolickiego, ale również społeczne nauczanie Kościoła. Ma też rolę informacyjną dla ludzi wierzących. To cały szereg bardzo istotnych funkcji – zwracał uwagę gość audycji.

– Będziemy bronić tych wartości, które są dla nas wszystkich fundamentalne – zapewniał senator.

Całą rozmowę z Janem Marią Jackowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl