fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] B. Kownacki: Radio Maryja kształtuje świadomość społeczną, dlatego jest tak „groźne” dla wszystkich, którzy je atakują

Dla wszystkich, którzy atakują Radio Maryja, groźne jest kształtowanie świadomości społecznej – poczynając od młodych (Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej), poprzez ludzi w średnim wieku, a kończąc na emerytach – która dokonuje się w tych instytucjach – powiedział Bartosz Kownacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz prawnik, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Polityk odniósł się do nękania Fundacji „Lux Veritatis” przez stowarzyszenie Watchdog Polska, które trwa od 2016 roku. Dodał, że mamy do czynienia z bardzo poważnym naruszeniem praw obywatelskich.

Nie ustają ataki stowarzyszenia Watchdog Polska skierowane wobec zarządu Fundacji „Lux Veritatis”. Pod koniec kwietnia br. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie w sprawie karnej, jaką Watchdog wytoczył nadawcy TV Trwam. Chodzi o rzekome nieudostępnienie informacji nt. wydatkowania środków publicznych z lat 2008-20016. Fundacja wielokrotnie już podkreślała, że informacje udostępniła w granicach polskiego prawa, w tym ustawy o ochronie danych osobowych. [czytaj więcej]

– Mamy do czynienia z jawnym nękaniem osób, które stworzyły ponadczasową wartość. Nas już nie będzie, a mam nadzieję, że Radio Maryja i wszystkie instytucje, które wokół niego wyrosły – będą nadal funkcjonowały. Oddziałują na dużą część społeczeństwa, która znalazła w Radiu zrozumienie. Dla wszystkich, którzy atakują Radio Maryja, groźne jest kształtowanie świadomości społecznej, poczynając od młodych (Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej), poprzez ludzi w średnim wieku, a kończąc na emerytach. Instytucje te pilnują, aby wartości były przestrzegane (…). Gdyby Radio Maryja i jego dzieła prezentowały taką linię polityczną, jak „Tygodnik Powszechny” i inne „katolicko-liberalne” instytucje – tego ataku by nie było. On jest dlatego, że Radio Maryja, Ojciec Dyrektor, cała grupa, która tworzy te dzieła, jest na cenzurowanym przez tych, którzy dziś nękają te instytucje – wskazał poseł Bartosz Kownacki.

Wnioski procesowe stowarzyszenia Watchdog Polska zmierzają do faktycznego zablokowania działalności Fundacji „Lux Veritatis”. Sieć obywatelska domaga się m.in. udostępnienia zawartości całej poczty elektronicznej z domeną Fundacji za lata 2016-2021. Poza tym zabezpieczenia i odebrania członkom zarządu Fundacji telefonów komórkowych, tabletów, laptopów, komputerów oraz innych nośników danych elektronicznych. Chce również przeszukania siedziby Fundacji i zabezpieczenia wszelkiej związanej ze sprawą korespondencji, ale również wszystkich dokumentów, nawet niezwiązanych, np. zawartych umów o świadczenie pomocy prawnej. Chodzi też o dokumenty finansowe, sprawozdania finansowe czy dokumentację postępowań sądowych.

– Mamy do czynienia z bardzo poważnym naruszeniem praw obywatelskich. Stowarzyszenie Watchdog rzekomo tak dba o obywateli, a jakoś nie interesuje się np. RODO o ochronie danych osobowych (…). Jeśli ktoś żąda całości dokumentacji – szuka haków, chce wejść do takiej instytucji, przejrzeć wszystkie dane, a później z tego wyciągnąć wnioski wygodne dla siebie (…). Watchdog nie robi tego, aby coś skontrolować – zaznaczył rozmówca „Aktualności dnia”.

Prawnik zwrócił uwagę, iż po zasięgach żądań stowarzyszenia Watchdog widać, że ich działanie ma charakter nękania nie tylko samej instytucji, ale także tych, którzy z tą instytucją współpracują.

– Przedsiębiorca, który np. wykonywał remont sali uczelnianej w WSKSiM, może być później napiętnowany. Można zamieścić listę w internecie: „Ta osoba współpracuje z Radiem, nie zamawiajcie u niej przetargów, bo nie jest to osoba nam życzliwa” (…). Był polityk, który mówił o „moherach”. Wytykał mohery palcami. Oczywiście ci wszyscy, którzy jadą na pielgrzymkę Radia Maryja, są w pełni świadomi, że później z ukrycia może ich nagrywać i prowokować jakaś stacja telewizyjna. Jednak przedsiębiorca, czy ktoś, kto współpracuje na poziomie gospodarczym, tego nie wie i nie musi wiedzieć. Ustawa o dostępie do informacji publicznej jest niezgodna z konstytucją w tym zakresie, w jakim pozbawia zwykłe osoby, które nie korzystają bezpośrednio z pieniędzy publicznych, a których prawo do wolności, prawo do prywatności jest ograniczane. Zastanawiam się, czy ustawa w tym zakresie powinna obowiązywać (…). Na pewno wymaga korekt i od tego jest polski Parlament, aby te korekty zostały przeprowadzone. Miejmy nadzieję, że będą także rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego w tym zakresie – akcentował polityk.

Cała rozmowa z posłem Bartoszem Kownackim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl