fot. M.Matuszak

Rocznica Radia Maryja: XXV lat służby w prawdzie!

Od 25 lat prawda, dobro i piękno docierają do każdego domu za pośrednictwem Radia Maryja. Ofiarne zaangażowanie się w apostolstwo słowa to misja, którą podjęła i z której sumiennie wywiązuje się rozgłośnia nadająca z Torunia.

Radio Maryja do pierwszych domów zaczęło docierać w grudniu 1991 roku. Jednak droga od idei do jej realizacji była długa i kręta.

– Nie było pozwoleń, nie było pozwoleń państwowych, nie wiedziałem, co przełożeni powiedzą, czy się zgodzą. Nie było miejsca – gdzie? Nic nie było, nie było ludzi, aparatury, nic nie było. Jest ciemno… – wspomina założyciel i dyrektor rozgłośni ojciec dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

To Maryja, patronka i opiekunka Radia dała siłę, by mogło ono docierać do domów Polaków na całym świecie, po dziś dzień.

– Polski naród jest związany z Maryją, królową Polski. Jak najbardziej przez Maryję do Jezusa – nie miałem żadnych wątpliwości. I wiem, że to jest „Radio Maryja” – mówi o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Ogromnego wsparcia rozgłośni udzielił poprzez swoje błogosławieństwo ówczesny papież, a obecnie święty Kościoła Jan Paweł II. Dyrektor toruńskiej rozgłośni podkreśla: „Gdyby nie Jan Paweł II, radia by nie było”.

Ojciec Dyrektor szczególnie wspomina spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w 1994 roku, podczas pielgrzymki rodziny Radia Maryja do Watykanu.

– Idzie Ojciec Święty, podchodzi i tak do mnie mówi: „To jest ten ojciec Rydzyk, którego się wielu w Polsce boi. Ale śmiało, tak dalej, śmiało! Ja otwieram oczy, mówię: „Naprawdę Ojcze Święty?”. „Tak jest, tak dalej”. Więc mówię: „To proszę o błogosławieństwo dla <<tak dalej>>”. I klęknąłem – opowiada o. Dyrektor Tadeusz Rydzyk CSsR.

Pamiętne słowa do rodziny Radia Maryja Ojciec św. Jan Paweł II skierował podczas pielgrzymki do Rzymu w 1996 roku.

„Radiu Maryja życzę, aby odważnie głosiło Ewangelię słowem i czynem, aby rozprzestrzeniało na falach eteru Chrystusowe orędzie życia, które jest zawsze orędziem prawdy, miłości i solidarności. Równocześnie dziękuję Radiu Maryja za to wielorakie i ofiarne zaangażowanie się w apostolstwo słowa, które dzisiaj jest tak bardzo ważne i tak bardzo potrzebne w naszym kraju – powiedział papież Jan Paweł II.

To ofiarne zaangażowanie to codzienna praca dziennikarzy, dźwiękowców, realizatorów, emitorów, a przede wszystkim ojców i sióstr posługujących w Radiu. Tak o swoich obowiązkach związanych m.in. z organizacją rocznicy powstania rozgłośni, ale także tych codziennych, opowiada o. Marian Sojka CSsR.

– Polegają na godnym przyjęciu pielgrzymów, którzy tutaj do nas przybywają. Zawsze poprzedza takie uroczystości przyjęcie zgłoszeń grup, które do nas się wybierają, aby mogły mieć właśnie to godne przyjęcie – tłumaczy o. dr Marian Sojka CSsR, redemptorysta posługujący w Radiu Maryja.

Urodziny Radia Maryja to także święto dzieł przy nim wyrosłych – Telewizji Trwam, Naszego Dziennika, czy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Wiemy, że dla wielu ludzi Radio Maryja jest „uniwersytetem”, tak jest nazywane. A w tym konkretnym, materialnym jest właśnie Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, dlatego pragniemy otworzyć też drzwi naszej uczelni dla wszystkich pielgrzymów – zaznacza o. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM.

Zachęcamy wszystkich pielgrzymów do włączenia się we wspólne przeżywanie srebrnego jubileuszu Radia Maryja – zarówno bezpośrednie jak i za pośrednictwem radia i telewizji.

– Pozdrawiamy bardzo serdecznie z Torunia i oczekujemy droga rodzino Radia Maryja! Chcemy to dziękczynienie przeżywać razem z Wami (…), gdy Radio Maryja ma 25 lat – zaprasza o. Grzegorz Moj CSsR, posługujący w Radiu Maryja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj