fot. PAP/EPA

Szef NATO w Bukareszcie: Transatlantycka solidarność wymaga czynów

W bardziej nieprzewidywalnym świecie musimy okazywać transatlantycką solidarność nie tylko słowami, ale także czynami – zaapelował w poniedziałek na szczycie państw wschodniej flanki NATO w Bukareszcie sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.

„Szczyt NATO w przyszłym miesiącu daje nam wyjątkową okazję do rozpoczęcia nowego rozdziału w stosunkach transatlantyckich, aby wzmocnić jedność między Europą i Ameryką Północną oraz przygotować nasz Sojusz na wyzwania dnia dzisiejszego i jutra” – mówił Jens Stoltenberg.

„W bardziej nieprzewidywalnym świecie musimy robić więcej razem i okazywać transatlantycką solidarność nie tylko słowami, ale także czynami. Zatem na szczycie będziemy mieć ambitny i wybiegający w przyszłość program; wzmocnienie naszego zaangażowania w wzajemną obronę, poszerzenie naszego podejścia do bezpieczeństwa i przyjęcie bardziej globalnego podejścia w celu ochrony ładu międzynarodowego opartego na zasadach” – poinformował uczestników spotkania w Bukareszcie.

[Bukaresztańska Dziewiątka] została zainicjowana przez Polskę i Rumunię w 2014 roku. Obecnie uczestniczy w niej 9 krajów. Oprócz inicjatorów, Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja. Jej celem jest wspieranie wspólnych projektów w dziedzinie bezpieczeństwa.

PAP

drukuj