W Niemczech zakazano zabijania embrionów piskląt. Zabijanie nienarodzonych dzieci – nadal legalne

Niemcy uchwalili właśnie prawo zabraniające zabijania ponad sześciodniowych embrionów piskląt, ponieważ są one „wrażliwe na ból”, jak również zabijania piskląt ze względu na ich płeć. Nie interesuje ich jednak ból dzieci zabijanych w łonie matek przez tzw. aborcję.

W 2020 roku Julia Klöckner, niemiecka minister rolnictwa, zainicjowała projekt ustawy zakazującej zabijania piskląt płci męskiej. Może mieć ona wpływ na 45 milionów kurzych piskląt płci męskiej, które są zabijane co roku w niemieckiej hodowli kur niosek ze względu na nieopłacalność ekonomiczną – koguty nie znoszą jaj ani nie produkują wystarczająco dużo mięsa dla celów spożywczych.

Niemieccy ustawodawcy zdecydowali, że od 2022 roku zabijanie piskląt płci męskiej będzie zabronione, ponieważ embriony piskląt są „wrażliwe na ból od siódmego dnia”. Dlatego też fermy będą zobowiązane do stosowania metod pozwalających na określenie płci piskląt przed wykluciem, aby można było je usunąć z lęgu.

Począwszy od 2024 roku, stosowne metody będą musiały być stosowane w celu określenia płci embrionu pisklęcia w jeszcze wcześniejszym wieku, aby można było je wyeliminować, gdy są w mniej rozwiniętym stadium, zapewniając w ten sposób, aby embriony piskląt nie odczuwały bólu.

„Dzięki zatwierdzeniu tej ustawy jesteśmy pionierami na całym świecie” – powiedziała Julia Klöckner.

Radość z decyzji wyraziło Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt.

Hipokryzję ustawodawców podsumował sarkastycznie prof. David Engels z Uniwersytetu w Brukseli.

„Gdy embrion kurczaka cieszy się większą ochroną życia niż embrion ludzki, wiesz, że dotarłeś do najlepszej Europy w historii” – skomentował prof. David Engels.

W Niemczech nienarodzone dzieci mogą być zabijane poprzez tzw. aborcję z dowolnego powodu do 12. tygodni po poczęciu, aż do końca pierwszego trymestru. Tzw. aborcja z określonych prawnie powodów jest dozwolona także w późniejszym okresie ciąży.

Tymczasem w 8. lub 9. tygodniu ciąży nienarodzone dzieci mają już rozwinięte powieki i zaczynają pojawiać się włosy. W 9. i 10. tygodniu dziecko potrafi już poruszać się w łonie matki, przewracać się, podskakiwać, mrużyć oczy, marszczyć brwi i połykać. Około 11. i 12. tygodnia anatomia dziecka staje się wyraźnie męska lub żeńska. Twarz ma określony kształt i niepowtarzalne cechy, pojawiają się też kubki smakowe. Badania naukowe (m.in. opublikowane przez Stuarta Derbyshire w artykule w „Journal of Medical Ethics” ze stycznia 2020 r.) wskazują, że nienarodzone dziecko może już odczuwać ból w 12. tygodniu życia. Tzw. aborcja dokonywana w tym czasie oznacza torturę i nieopisany ból dziecka usuwanego z łona matki.

opoka.news/Lifesite News

drukuj