fot. PAP/EPA

Francja: Prokurator żąda 6 miesięcy bezwzględnego więzienia dla b. prezydenta N. Sarkozy’ego

Prokurator zażądał w czwartek kary jednego roku pozbawienia wolności, w tym sześciu miesięcy w zawieszeniu i grzywny w wysokości 3750 euro dla byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego w procesie tzw. sprawy Bygmaliona o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2012 roku.

W procesie sądzonych jest 13 współpracowników b. prezydenta. Dla nich prokurator zażądał od 18 miesięcy do czterech lat więzienia, w tym części kary w zawieszeniu.

Prokuratorzy zażądali m.in. trzech lat więzienia i grzywny w wysokości 50 tys. euro dla byłego zastępcy dyrektora kampanii Jerome’a Lavrilleux.

Wobec trzech byłych dyrektorów agencji PR Bygmalion, którzy przyznali się do udziału w systemie fałszowania faktur, zażądano osiemnaście miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Na końcu aktu oskarżenia podkreślono „całkowitą nieostrożność” byłej głowy państwa w zarządzaniu finansami kampanii, która kosztowała prawie dwukrotnie więcej niż dozwolony limit.

Prokuratorzy uważają, że były szef państwa „niewątpliwie” skorzystał na oszustwie, które pozwoliło mu dysponować „znacznie większymi środkami” niż dozwolonymi przez prawo. Według szacunków oskarżenia Sarkozy przekroczył pułap legalnego finansowania kampanii w 2012 r. o co najmniej 42,8 mln euro. Nieobecny na rozprawie Sarkozy jest sądzony od 20 maja wraz z 13 innymi oskarżonymi. Były szef państwa odrzuca wszystkie zarzuty.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl