fot. PAP/EPA

E. Macron rozpoczął podróż po Azji Środkowej od spotkania ze swym kazachskim odpowiednikiem

Prezydent Francji rozpoczął w środę podróż po Azji Środkowej od spotkania w Astanie z prezydentem Kazachstanu, Kasymem-Żomartem Tokajewem. Emmanuel Macron podkreślił w rozmowie ze swym odpowiednikiem, że Paryż docenia to, iż Kazachstan nie poparł inwazji Rosji na Ukrainę.

Prezydent Francji oznajmił, że „żadną miarą nie jest tak, iż nie dostrzega geopolitycznych trudności i presji, (…) jakie mogą być wywierane na Tokajewa”.

„Francja docenia to, że obrał pan dla swego kraju drogę, która polega na odmowie bycia wasalem jakiegokolwiek mocarstwa i budowaniu wielu zrównoważonych stosunków z różnymi krajami” – dodał Emmanuel Macron.

AFP przypomniała, że – tak jak wiele innych państw regionu – Kazachstan od początku wojny na Ukrainie stara się zachować dobre relacje zarówno z Rosją, jak i z Zachodem.

Emmanuel Macron poinformował, że podczas jego wizyty w Astanie podpisane zostały francusko-kazachskie umowy gospodarcze, w tym porozumienie wstępne dotyczące partnerstwa w kwestii wydobycia metali ziem rzadkich.

Kazachstan, który posiada bardzo duże złoża ropy oraz uranu, stał się dla Europy ważnym alternatywnym dostawcą, odkąd ze względu na agresję Rosji na Ukrainę Zachód zaczął ograniczać zakupy rosyjskich surowców. Ponadto jest teraz ważnym ogniwem nowego, omijającego Rosję szlaku handlowego między Chinami i Europą.

Prezydent Francji oświadczył, że apeluje o zacieśnienie „strategicznego partnerstwa” z Kazachstanem w okresie, w którym wspólnota międzynarodowa musi stawić czoło licznym kryzysom.

„Konieczność uzupełnienia i przyśpieszenia budowy partnerstwa nadaje sens mojej wizycie” – dodał.

„Francja jest naszym kluczowym partnerem, na którym możemy polegać” – oświadczył natomiast Tokajew.

Prezydent Emmanuel Macron, który spotkał się też z kazachskimi studentami, powiedział w rozmowie z nimi, że w wojnie, która toczy się na Bliskim Wschodzie, konieczna jest przede wszystkim ochrona ludności cywilnej w Strefie Gazy, ponieważ zwykli Palestyńczycy „nie mają nic wspólnego z Hamasem”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ocenia zapasy uranu w Kazachstanie na 900 tys. ton. Astana jest jednym z głównych dostawców uranu do Francji (40 proc. francuskiego importu). Prezydentowi Macronowi towarzyszą przedstawiciele największych francuskich koncernów energetycznych EDF, Suezu i specjalizującego się w energetyczne nuklearnej Orano. Pałac Elizejski poinformował ponadto, że francuski koncern Thales dostarczy Astanie wojskowe radary GM 400, które mają „służyć suwerenności” Kazachstanu.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl