fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Horała: Nasz harmonogram budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada 10 lat

Nasz harmonogram budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada 10 lat – poinformował dziś wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Zaznaczył, że w Polsce decyzja o budowie CPK była „tak na serio” podjęta w 2017 r.

Marcin Horała, pytany w radiowych „Sygnałach Dnia” o budowę CPK ocenił, że „teraz, jeżeli chodzi o komunikację lotniczą, jesteśmy w takim >>gorsecie<<, który nie pozwoli nam urosnąć”.

„To trzeba przełamać budując Centralny Port Komunikacyjny i połączenia do niego” – wskazał. Zaznaczył, że to jest projekt „na wiele lat i na kilka kadencji”.

Na pytanie, czy to nie jest decyzja spóźniona o 10, 15 lat odpowiedział: „można zaryzykować takie twierdzenie, że co najmniej o 5, 7 lat”.

Jak mówił, „na takie mega projekty lotniskowe, takie światowe minimum, to jest 10 lat od samej decyzji”.

„Nie mówię już o samej budowie, ale najpierw uzgodnienia, wykupy gruntów itd., to trwa” – zaznaczył.

Wiceminister infrastruktury wskazał, że w Polsce decyzja o budowie CPK była „tak na serio” podjęta w 2017 roku.

„Nasz harmonogram zakłada te 10 lat, dołożymy wszelkich starań, żeby tak było” – podkreślił.

„Na razie jesteśmy po dwóch latach, więc na tym wstępnym etapie się udaje” – dodał.

Podkreślił, że „Lotnisko Chopina jest już właściwie na granicy swojej przepustowości, ponad 17, prawie 18 mln pasażerów rocznie”. Odnosząc się do argumentów, że jest lotnisko w Modlinie, odpowiedział, że żeby z Modlina zrobić coś, co będzie alternatywą dla CPK, to trzeba by po prostu wybudować Centralny Port Komunikacyjny tyle, że akurat w Modlinie, więc to jest kwestia dyskusja ewentualnie nad lokalizacją a nie nad ideą.

„Modlin to jest lotnisko na 3-4 mln pasażerów, a potrzebujemy lotnisko na 40-50 mln pasażerów” – podkreślił.

Marcin Horała dodał, że „Lotnisko Chopina jest otoczone miastem, jest w środku Warszawy praktycznie już teraz i tam fizycznie nie ma możliwości, żeby jakoś znacząco podnieść jego przepustowość, ono już się wypełnia, więc tak czy tak, jakieś duże lotnisko w Polsce by trzeba wybudować”.

Centralny Port Komunikacyjny – według rządu – ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną – węzłem przesiadkowym zlokalizowanym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju.

CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl