Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90741490

Ks. P. Śliwiński w Radiu Maryja: Zaproponowaliśmy wszystkim diecezjom montaż telebimów i transmisje, co umożliwi udział większej liczbie wiernym w beatyfikacji ks. kard. S. Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej

Bezpośrednie uczestniczenie w beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej będzie bardzo ograniczone. Maksymalnie w świątyni Opatrzności Bożej zmieści się 3 tys. osób i ok. 3,5 tys. na placu. Musimy przyjąć to, że nie taka liczba osób jakbyśmy chcieli, będzie brała udział w uroczystości – powiedział ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, w Radiu Maryja podczas audycji „Aktualności dnia”.

12 września 2021 roku o godz.12.00 w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się podwójna beatyfikacja: ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. O przebiegu planowanego wydarzenia opowiedział na antenie Radia Maryja ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

– Decyzja, by beatyfikacja odbyła się w świątyni Opatrzności Bożej, jest podyktowana sytuacją pandemiczną i możliwością kontroli wymogów sanitarnych – wyjaśnił duchowny.

Osoby, które będą chciały wziąć udział w wydarzeniu, muszą posiadać kartę wstępu.

– Wiąże się to z obowiązującymi w Polsce w tej chwili przepisami odnośnie zgromadzeń i organizacji wydarzeń. Nie każdy, kto chce, będzie mógł bezpośrednio uczestniczyć w beatyfikacji – poinformował ks. Przemysław Śliwiński.

W związku z obowiązującymi ograniczeniami i wymogami sanitarnymi chętni będą mogli uczestniczyć we Mszy świętej za pomocą TV i internetu.

– Bezpośrednie uczestniczenie będzie bardzo ograniczone. Maksymalnie w świątyni zmieści się 3 tys. osób i ok. 3,5 tys. na placu – dodał rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

Ks. Przemysław Śliwiński poinformował również, że ograniczenia i limity będą dotyczyć także najwyższych rangą hierarchów Kościoła oraz reprezentantów państwowych.

– Wszyscy będą musieli znieść swego rodzaju limity i ograniczenia. Musimy przyjąć to, że nie taka liczba osób jakbyśmy chcieli, będzie brała udział w uroczystości – powiedział gość audycji.

Jednym z pomysłów organizatorów na to, by zwiększyć liczbę uczestników w beatyfikacji, jest zorganizowanie telebimów w katedrach.

– Jest to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw pandemicznej sytuacji. Jeżeli nie możemy sprawić, by ta ważna uroczystość beatyfikacji jednej z najpoważniejszych postaci historii Polski XX w i historii Kościoła, czyli ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, była tłumna, to spróbujemy zrobić to inaczej. W tym celu zaproponowaliśmy wszystkim diecezjom w Polsce montaż telebimów i transmisje, co umożliwiłoby wiernym udział w uroczystości – poinformował ks. Przemysław Śliwiński.

Organizatorzy wydarzenia zachęcają również do duchowego przygotowanie do uroczystości beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej.

– W najbliższym czasie opublikujemy trzy propozycje nowenny przygotowującej do beatyfikacji obu przyszłych błogosławionych. Będą one pierwotnie umieszczone na stronie www. beatyfikacja.info.pl. Mam nadzieję, że te nowenny będą również rozpowszechnione w innych diecezjach tak, aby były dostępne dla wszystkich. Pozostałe formy przygotowanie muszą mieć charakter oddolny – wyjaśnił gość audycji.

Duchowny zauważył, że bardzo ważną rolę w przygotowaniu do prawidłowego przeżycia beatyfikacji pełnią media katolickie, m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

– Pamiętajmy, że te przygotowania zaczęły się o wiele wcześniej (…). Niech ten czas oczekiwania na beatyfikacje będzie również okazją do bliższego poznania drugiej błogosławionej, czyli Matki Elżbiety Czackiej. Ona jest mniej znana niż ks. kard. Stefan Wyszyński. Jednak jej przesłanie jest bardzo żywe. To wzór wiary i zawierzenia Krzyżowi w ogromnym cierpieniu – podkreślił ks. Przemysław Śliwiński.

Cała rozmowa z rzecznikiem prasowym archidiecezji warszawskiej dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj