fot. https://pixabay.com/pl

Polacy sprzeciwiają się bezprawnemu i siłowemu przejęciu mediów publicznych przez rząd Donalda Tuska

Polacy wyrażają swój sprzeciw wobec siłowego przejęcia mediów przez rząd Donalda Tuska. Pikiety w obronie mediów publicznych odbyły się wczoraj w wielu miejscach w Polsce. Ogólnopolska manifestacja odbędzie się 11 stycznia w Warszawie.

Rząd Donalda Tuska chce przejąć media publiczne. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, postawił w stan likwidacji spółki mediów publicznych.

„Podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu” – poinformował Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bez komentarza nie zostawił tego przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski.

„To dalszy ciąg bezprawia. Jako Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stwierdzam, że decyzje te są całkowicie bezprawne, naruszające ustawę o radiofonii i telewizji, ustawę o Radzie Mediów Narodowych oraz art. 7 Konstytucji, który mówi, że organy państwa działają w na podstawie i w granicach prawa. Decyzje p. Sienkiewicza, z mocy prawa nieistniejące są przemocą wobec mediów, dziennikarzy oraz obywateli. Likwidacja mediów publicznych jest wykorzystywana przez obóz rządzący do przeprowadzenia czystek wśród dziennikarzy” – napisał Maciej Świrski.

O tym, że doszło do naruszenia Konstytucji RP, mówił prezydent Andrzej Duda, który zawetował ustawę okołobudżetową na przyszły rok. W uzasadnieniu wyjaśnił, iż nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie trzech miliardów złotych na „nielegalnie przejęte media publiczne”. W sprawie sytuacji w mediach publicznych prezydent Andrzej Duda rozmawiał z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. O przebiegu spotkania mówił w programie „Polski punkt widzenia” szef KRRiT, Maciej Świrski.

Krajowa Rada jest rzecznikiem interesu publicznego w mediach, co powoduje, że mamy konstytucyjny obowiązek pilnowania ładu medialnego, prawa w mediach, bo w interesie publicznym jest to, by w mediach w Polsce obowiązywało prawie a nie bezprawie. To, co robi pan minister Sienkiewicz w tej chwili, jest po prostu bezprawiem (…). Podczas tego spotkania zostało ustalone modus operandi, jak sobie poradzić z tą sytuacją, która się wytworzyła na skutek bezprawnych działań ministra Sienkiewicza. Tutaj obie strony były zgodne, może z wyjątkiem pana ministra Kowalskiego, który skierowany jest do KRRiT przez poprzedni Senat, ale członkowie Rady, nasza czwórka byliśmy zgodni, to jest bezprawie (…) i trzeba wszystkie sprawy związane z mediami publicznymi po prostu uporządkować (…). Była mowa o projekcie uchwały, która by proponowała pewne rozwiązania tej sytuacji, nie będę wchodził w szczegóły, w tej chwili myślimy nad tym (…). Kwestia jest pilna – powiedział Maciej Świrski.

Działania współpracowników Donalda Tuska skrytykowali również politycy Zjednoczonej Prawicy.

– My nie pozwolimy, żeby prawo było bezczelnie łamane przez uzurpatora czy jakiegoś innego podającego się za likwidatora – mówił Marcin Warchoł z Suwerennej Polski.

W piątek pod siedzibami regionalnych oddziałów TVP w różnych miastach Polski odbywały się protesty. Tak było np. w Lublinie.

– Ruda wrona orła nie pokona – skandowano w Lublinie.

Ludzie przyszli tam w jasnym celu.

– Musimy bronić Polski – wskazała jedna z protestujących kobiet.

Razem z protestującymi pod lubelskim oddziałem TVP był były minister edukacji, dr hab. Przemysław Czarnek, a także były marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

– Apeluję stąd, z pięknego Lublina, z tej pięknej ziemi lubelskiej, żeby nasi adwersarze polityczni się opamiętali – powiedział Jarosław Stawiarski.

11 stycznia w Warszawie przed Sejmem odbędzie się duży protest, na który zapraszają politycy opozycji.

– Wspólnie zaprotestujmy przeciwko wprowadzaniu cenzury przez Donalda Tuska. Wyraźmy głośny sprzeciw wobec odbierania Polakom dostępu do ważnych informacji – podsumował Mariusz Błaszczak, były szef MON.

https://twitter.com/mblaszczak/status/1740754285837820321,

Początek protestu o godzinie 16.00.

TV Trwam News

drukuj