fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk o Powstaniu Warszawskim: Walka, która rozpoczęła się 1 sierpnia 1944 roku, była walką o Polskę, o wolność Polski. Powstańcy tę walkę wygrali

Walka, która rozpoczęła się 1 sierpnia 1944 roku, była walką o Polskę, o wolność Polski. Można powiedzieć, patrząc w dłuższej perspektywie, Powstańcy tę walkę wygrali – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, historyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie.

– Powstanie Warszawskie jest jednym z najpopularniejszych powstań. Jest to ogromna zasługa prawdziwego renesansu pamięci o Powstaniu Warszawskim, a także żyjących jeszcze powstańcach. Z pewnością jest to także wielka zasługa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który jako prezydent Warszawy patronował wspaniałej inicjatywie powstania Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest formą instytucjonalizacji idei pamięci, gdzie miliony ludzi z całego świata poznają historię Powstania Warszawskiego – podkreślił historyk.

Muzeum Powstania Warszawskiego jest szczególnym miejscem na mapie Warszawy.

– Jest to bardzo ważne miejsce przy debatach dotyczących Powstania Warszawskiego, jego genezy, celowości czy też nie. Trzeba poznawać historię najnowszą, aby wiedzieć, skąd wyrastamy. Walka, która rozpoczęła się 1 sierpnia 1944 roku, była walką o Polskę, o wolność Polski. Można powiedzieć, patrząc w dłuższej perspektywie, powstańcy tę walkę wygrali. Trzeba pamiętać, że Warszawa była skazana na śmierć już w sierpniu 1939 roku. Przypominam, że tzw. tajny protokół do Paktu Ribbentrop-Mołotow przewidywał podział Warszawy – akcentował prof. Grzegorz Kucharczyk.

W 1939 roku Warszawa była bombardowana przez niemiecki lotnictwo.

– Często zapominamy o tym, że we wrześniu 1939 roku, w wyniku bestialskich bombardowań przez lotnictwo niemieckie, Warszawa była w dużej części zniszczona. Wielu z nas ma przed oczyma widok płonącej Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. (…) Plany niemieckiego dowództwa latem 1944 roku z pewnością nie zakładały opuszczenia Warszawy bez walki w obliczu nacierającej Armii Radzieckiej – ocenił historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Powstanie Warszawskie to przede wszystkim zbiorowe bohaterstwo, wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk.

– Patrząc hierarchicznie w struktury dowodzenia, to najważniejszą postacią był Komendant Główny AK, gen. Tadeusz „Bór” Komorowski, czy też dowódca Okręgu Warszawa ZWZ, gen. Antoni Chruściel ps. „Monter”. Powstanie to przede wszystkim zbiorowe bohaterstwo. Nie zapominajmy o oddziałach powstańczych i bohaterskiej ludności cywilnej Warszawy, która straszliwie cierpiała. W morzy heroizmu trudno wyławiać nazwiska, ale trzeba przypomnieć okrutny los duszpasterzy – zwrócił uwagę gość audycji.

Całą rozmowę z prof. Grzegorzem Kucharczykiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl