Minister A. Adamczyk zachęca do oddawania krwi

Zaczynają się wakacje. Niestety, na drogach jest coraz więcej wypadków. Ich ofiary potrzebują krwi, ona ratuje życie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Szef resortu zainaugurował dziś drugą edycję akcji „Kolej na ciebie – ratuj życie”.

Podobnie jak w ubiegłym roku, przed dworcami kolejowymi w 10 dużych miastach Polski ustawią się krwiobusy. Pierwszy przystanek mobilnego punktu poboru krwi został zorganizowany na parkingu przed dworcem Warszawa Centralna. W kolejce do krwiobusa ustawili się m.in. pracownicy spółek PKP.

Minister Andrzej Adamczyk w rozmowie z PAP podkreślił, że choć nie jest honorowym dawcą krwi, to wielokrotnie ją oddawał. Wyjaśnił, że dziś musiał zrezygnować z oddania krwi z powodów zdrowotnych.

„Może to i lepiej, że dziś przed kamerami nie mogę oddać krwi, bo pojawiłyby się podejrzenia, że robię to pod publikę” – tłumaczył.

Odnosząc się do samej akcji „Kolej na ciebie – uratuj życie” podkreślił, że kolejarze jak zawsze pokazują, że chcą i potrafią pomagać.

„Takie inicjatywy, jak honorowe krwiodawstwo, powinno być wspierane przez każdą instytucję. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury ponownie się włączyło w akcję” – powiedział minister.

Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A., poinformował, że w ramach akcji, która potrwa do końca wakacji, krwiobusy będą czekały na krwiodawców przed dworcami w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Tarnowie i Wrocławiu.

„Liczymy na to, że krwiobusy zwrócą uwagę i przyciągną liczne grupy podróżnych i mieszkańców, chcącym nieść pomoc innym” – wskazał Andrzej Olszewski.

Akcję „Kolej na ciebie – uratuj życie” objęło patronatem m.in. Ministerstwo Zdrowia.

Podczas ubiegłorocznej akcji zebrano 69 l krwi.

PAP/RIRM

drukuj