S. Karczewski i A. Adamczyk z unijną komisarz o bezpieczeństwie ruchu drogowego

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym i poszukiwanie nowych rozwiązań dot. jego poprawy – to główne tematy piątkowego spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z komisarz UE ds. transportu Violetą Bulc. W rozmowie uczestniczył też minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Marszałek Stanisław Karczewski – jak poinformowała PAP kancelaria Senatu – wyraził zadowolenie z rozwoju dróg i sieci połączeń w Polsce.

„W naszym kraju dużo się zmieniło na lepsze, można bezpiecznie i szybko poruszać się po Polsce” – podkreślił marszałek, którego wypowiedź zacytowano w komunikacie kancelarii.

Dodał, że jako lekarz wie doskonale, jak ważne jest bezpieczne podróżowanie i jak istotny jest czas dotarcia do poszkodowanego. Przyznał, że wprawdzie bezpieczeństwo uległo poprawie i liczba ofiar wypadków śmiertelnych w ostatnich 10 latach zmalała o blisko połowę, ale wciąż jeszcze rocznie na naszych drogach ginie ok. 3 tys. osób.

Unijna komisarz – jak podano w komunikacie kancelarii Senatu – podziękowała marszałkowi za poruszenie kwestii bezpieczeństwa w transporcie. Jak dodała, ostatnio dostrzega się stagnację w kwestii poprawy bezpieczeństwa na drogach w Europie i temat ten pojawił się podczas spotkania unijnych ministrów transportu na Malcie. Ministrowie zastanawiali się, w jaki sposób doprowadzić do spadku liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych i spadku liczby wypadków, które powodują ciężkie obrażenia.

Violeta Bulc podkreśliła, że do prac nad poprawą bezpieczeństwa zostaną włączone firmy motoryzacyjne po to, by producenci samochodów pomogli ustalić dlaczego skutki wypadków są tak poważne i brali to pod uwagę w swoich pracach projektowych.

Komisarz powiedziała też, że większą wagę będzie się przykładać też do edukacji i promocji bezpiecznego zachowania na drogach. Według niej każdego roku na drogach w Europie ginie 25 tys. osób, a 137 tys. doznaje poważnych obrażeń.

„Chodzi o to, by obudzić świadomość społeczną i wskazać na wagę wypadków drogowych” – wyjaśniła komisarz. Podziękowała za gotowość wsparcia i wdrażania unijnych inicjatyw w tym obszarze.

Marszałek Stanisław Karczewski zapewnił, że Polska będzie wspierać wszelkie inicjatywy zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w transporcie. Przypomniał, że w Senacie odbywają się konferencje na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że na takie konferencje i spotkania zawsze zapraszani są przedstawiciele resortu edukacji, bo – zdaniem marszałka – edukacja społeczeństwa jest bardzo ważna w zapobieganiu wypadkom.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk również zapewnił, że w Polsce przywiązuje się dużą wagę do kwestii związanych z transportem, zwłaszcza w kontekście rozwoju gospodarczego. Przekonywał, że bezpieczeństwo w transporcie jest priorytetem w Polsce. Poinformował, że Polska będzie mieć wkrótce najnowocześniejszy system sterowania ruchem kolejowym i nowoczesny system zarządzania ruchem drogowym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl