fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

S. Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu. PiS desygnowało na to stanowisko sen. M. Pęka

Stanisław Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu. Chce więcej czasu poświęcić praktyce lekarskiej. Prawo i Sprawiedliwość desygnowało na stanowisko wicemarszałka izby wyższej parlamentu, senatora Marka Pęka.

Stanisław Karczewski w poprzedniej kadencji był marszałkiem Senatu. Po wyborach w 2019 roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość utraciło w Senacie większość, Stanisław Karczewski został wicemarszałkiem.

W środę zrezygnował ze stanowiska.

– Moja decyzja jest podyktowana tym, że marszałek Grodzki przedstawił opinię, w której zakazuje się łączenia funkcji wicemarszałka i możliwości wykonywania zawodu lekarza – poinformował Stanisław Karczewski.

Marszałek Stanisław Karczewski jest chirurgiem od lat związanym ze szpitalem w Nowym Mieście nad Pilicą. W czasie epidemii, kiedy część personelu  szpitala była w kwarantannie marszałek Karczewski pełnił w placówce dyżury. Także jako marszałek Senatu przyjmował dyżury w szpitalu, za co otrzymywał wynagrodzenie. Ta sprawa stała się tematem politycznych dywagacji i ataków medialnych.

Fake newsem jest to, że moje działania były niezgodne z prawem. Mam bardzo wiele opinii o tym, że było to zgodne z prawem – podkreślił Stanisław Karczewski.

Marszałek Grodzki przyjął do wiadomości rezygnację wicemarszałka Karczewskiego.

– Z punktu widzenia chirurga mogę powiedzieć, że rozumiem ją doskonale, ponieważ zawód chirurga to jeden z najpiękniejszych zawodów świata – zaznaczył Tomasz Grodzki.

Stanisław Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka, ale nie rezygnuje z mandatu senatora.

– W dalszym ciągu będę aktywnym politykiem myślę, że nawet bardziej aktywnym politykiem. Na pewno będę bardziej ofensywnym politykiem – akcentował ustępujący wicemarszałek Senatu.

Prawo i Sprawiedliwość rekomenduje na następcę Stanisława Karczewskiego senatora Marka Pęka, który w poprzedniej kadencji już pełnił funkcję wicemarszałka Senatu.

– Będę starał się bronić w Senacie decyzji polskiego rządu. Będę starał się zwracać uwagę, aby praca w Senacie przebiegała zgodnie z regulaminem, jak państwo wiece, mamy wiele pretensji w tym zakresie do obecnego kierownictwa Senatu – wskazał Marek Pęk, senator PiS.

Prawo i Sprawiedliwość  ma w Senacie największy klub liczący 48 senatorów i tylko jednego wicemarszałka. Klub Lewicy liczący dwóch senatorów ma także jednego wicemarszałka, podobnie jak liczący trzech senatorów klub PSL. Głosowanie nad powołaniem Marka Pęka na wicemarszałka izby wyższej parlamentu ma się odbyć na obecnym posiedzeniu.

 

TV Trwam News

drukuj