Politycy PiS uczcili w Warszawie pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu uczcili w środę pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Z okazji kolejnej miesięcznicy katastrofy odprawiona została Msza św. w intencji ofiar; złożono także kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.

W wieczornej Mszy św., która odbyła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, uczestniczyli m.in: prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz przewodniczący podkomisji smoleńskiej, były minister obrony Antoni Macierewicz.

Podczas wieczornej Mszy św. proboszcz archikatedry ks. Bogdan Bartołd poinformował, że listopadowa Eucharystia odbędzie się wyjątkowo nie o godz. 19, ale o godz. 17. Wynika to – jak mówił – z faktu, że listopadowa miesięcznica przypada w wigilię setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po Mszy św. część zgromadzonych w archikatedrze wiernych przeszła Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki, gdzie zmówiono modlitwę Apel Jasnogórski. Wśród nich byli m.in. działacze Stowarzyszenia Solidarni 2010. Nieśli oni m.in. portrety pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz polskie flagi. Politycy PiS nie brali udziału w marszu.

W środę rano Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odbyła się w kościele seminaryjnym. Po modlitwie delegacja polityków PiS, wśród nich m.in. Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, złożyła wieniec przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. przy pl. Piłsudskiego.

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha złożył w środę w kaplicy Pałacu Prezydenckiego wieniec przed tablicą upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

W ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia tego roku odbył się 96., ostatni z organizowanych w miesięcznice, marsz z warszawskiej archikatedry przed Pałac Prezydencki. Jarosław Kaczyński powiedział wówczas, że odbyło się 96. marszów, tyle ile ofiar katastrofy smoleńskiej i podkreślił, że choć nie będą odbywały się już takie marsze, to miesięcznice trwają.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl