PiS złoży projekt ustawy ustanawiający „Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej”

PiS złoży w Sejmie projekt ustawy ustanawiającej „Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej” – zapowiada poseł Jarosław Zieliński.

W ubiegłym roku Sejm upamiętnił ofiary obławy augustowskiej specjalną uchwałą.

W tym roku przypada 70. rocznica obławy augustowskiej. To dobra okazja, by na stałe uczcić bohaterów podziemia antykomunistycznego – podkreślił poseł.

– W tym roku, w 70. rocznicę, wyjdziemy z inicjatywą, by uchwalić ustawę, bo to wymaga formy ustawy. Określimy jeszcze, który to będzie dzień, bo Obława Augustowska przebiegała od 25 lipca przez kilkanaście dni, ażeby uchwalić ten dzień – Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Uważam, że jest to pomysł bardzo uzasadniony, słuszny. To się tym ofiarom i ich rodzinom należy i mam nadzieję, że inne ugrupowania nie będą się sprzeciwiały temu, żeby w taki sposób upamiętnić – w tym roku i na przyszłe lata – Obławę Augustowską i jej ofiary – powiedział poseł Jarosław Zieliński.

Poseł przyznał, że do wniesienia takiego projektu ustawy zainspirował go prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, ks. prał. Stanisław Wysocki oraz badacz najnowszych dziejów Polski prof. Krzysztof Jasiewicz.

Przypomnijmy, w lipcu 1945 roku oddziały Armii Czerwonej oraz Ludowego Wojska Polskiego i UB przeprowadziły operację mającą na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w okolicach Suwałk i Augustowa.

Ostateczna liczba ofiar nie została jeszcze ustalona. Do niedawna mówiło się o 600 osobach, dziś wiemy, że mogło ich być nawet 2 tys. Do dziś nieznane jest też miejsce pochówku ofiar. Obława Augustowska nazywana jest „Małym Katyniem”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl